Հայաստանը որևէ խոչընդոտ չի տեսնում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրն անհապաղ ստորագրելու համար
Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը հենց այս պահին ստորագրելու համար չկա որևէ խոչընդոտ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
«Հայաստանը կարծում է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի՝ հենց այս պահին ստորագրման համար չկա որևէ խոչընդոտ։ Պետք է նաև վկայել, որ մեր բազմաթիվ գործընկերներ, աշխարհի տարբեր երկրներ և կազմակերպություններ կողմերին կոչ են արել առանց հապաղելու ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը»,-ընդգծել է Վահան Կոստանյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ո՞ր երկիրն է նախընտրելի համաձայնագրի ստորագրման համար՝ Կոստանյանը պատասխանել է, որ Հայաստանի Հանրապետության համար կարևորն այդ համաձայնագրի ստորագրումն է, և այս պահին կարևորություն չի տրվում, թե որ մայրաքաղաքում այն կստորագրվի։
«Հայաստանի համար նախընտրելին այս համաձայնագրի ստորագրման սցենարն է, մնացած բոլոր հարցերը քննարկելի են և երկրորդական»,-ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալը։