Երևանը պատրաստ է ստորագրել Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը, սակայն Բաքվի կողմից պատրաստակամություն չի տեսնում
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խորհրդակցություններ սկսել խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի ստորագրման ժամկետների և տեղի վերաբերյալ, սակայն նույն պատրաստակամությունը պաշտոնական Բաքվի կողմից չի լսել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Ադրբեջանի հետ եղե՞լ են խորհրդակցություններ խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի ստորագրման վերաբերյալ։
«Պաշտոնական Երևանն առաջարկել է սկսել խորհրդակցություններ՝ որոշելու համաձայնագրի ստորագրման տեղը, ժամը և մյուս մանրամասները։ Այս պահին մենք նույն պատրաստակամությունը պաշտոնական Բաքվից չենք լսել։
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցմանը զուգահեռ և դրանից հետո Ադրբեջանը որոշակի այլ նախապայմաններ է տեսնում։ Կհարցնեք, թե ի՞նչ պետք է անել։ Պետք է շարունակել աշխատել, բանակցել, գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, արժանապատիվ լուծումներ և երկարատև խաղաղություն ապահովող լուծումներ, այլընտրանք ուղղակի չկա։ Այս պահին, այո, չկա ըմբռնում, թե որտեղ և երբ պետք է ստորագրվի։ Մենք պատրաստ ենք հնարավորինս արագ ներգրավվել այդ գործընթացում և դնել մեր ստորագրությունը»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Armenia reiterates readiness to sign peace deal with Azerbaijan but so far no willingness from Baku, says FM
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Tuesday reiterated readiness to launch consultations with Azerbaijan to choose a venue and date for signing the peace agreement.
Mirzoyan, speaking at a joint press conference with his Iranian counterpart Abbas Araghchi in Yerevan, said that so far there’s been no such readiness expressed by Azerbaijan.
“Official Yerevan proposed to launch consultations to determine the place, time and other details of signing the agreement. As of this moment we haven’t heard the same readiness by official Baku,” Mirzoyan said when asked whether consultations have already taken place.
“Parallel with, and following the conclusion of the text of the peace agreement, Azerbaijan has been seeing some other preconditions. You’d ask, what must be done? We must continue to work, negotiate, find mutually acceptable solutions, dignified solutions, solutions ensuring lasting peace, there is simply no alternative. Indeed, at this moment we don’t have a [mutual] understanding about where and when it will be signed. We are ready to maximally swiftly be engaged in that process and put our signature,” Mirzoyan said.