Podcast․ Թվայնացումը՝ հուշարձանների կորուստը կանխարգելելու երաշխիք. «Հայկական գանձեր»-ը աշխատանքներ է սկսել Սյունիքում
Հայաստանի դարավոր մշակութային ժառանգությունը պահպանելու, այն սերունդներին փոխանցելու նպատակով «Հայկական գանձեր» հիմնադրամը հուշարձանների թվայնացման գործընթաց է սկսել։ Թվայնացման ենթակա է Սյունիքի մարզի ավելի քան 40 հուշարձան: Թվայնացումը կատարվում է լազերային սքանավորման և ֆոտոգրամետրիայի տեխնոլոգիաներով: Յուրաքանչյուր հուշարձանի համար ստեղծվել է 3D վիրտուալ շրջայց, իրականացվում են անօդաչու օդային նկարահանումներ, թվային գծագրեր, պատկերներ և տեսանյութեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը հնարավորություն կտա պահպանել հայկական մշակութային ժառանգությունը, ստեղծել հուշարձանների թվային մոդելների ամենամեծ պահոցը և պատմական վայրերը հասանելի դարձնել աշխարհին։ Մասնագետների խումբը, որն արդեն 10 տարի զբաղվում է այդ գործով, թվայնացման ու սքանավորման աշխատանքներ է իրականացրել Հայաստանում, Արցախում, Երուսաղեմում։
Թվայնացման կարևորության և այլ հարցերի շուրջ վիդեոփոդքասթի ձևաչափով զրուցել ենք նախագծի ղեկավար Վլադիմիր Սոֆյանի հետ։
Ըստ Սոֆյանի՝ եթե կա այս կամ այն հուշարձանի թվայնացված տարբերակը, հուշարձանի հետ կապված յուրաքանչյուր խնդիր կարող է հաղթահարվել, և հուշարձանը հնարավոր կլինի վերականգնել։
«Մենք տեսնում ենք, որ Արցախի հուշարձանները, որոնք այլևս մեր վերահսկողության տակ չեն, վտանգվում են, պղծման են ենթարկվում, ուստի շատ եմ կարևորում մեր գործունեությունը։ Եթե կարողանանք իրականացնել մեր ծրագրերն ու շատ հուշարձաններ թվայնացնել, ապագայում մեր սերունդները կարող են և՛ վերականգնել, և՛ առավել զարգացնել, և՛ ուսումնասիրել  դրանք»,-նշում է Սոֆյանն ու հավելում՝ ծրագիրը մեկնարկել են 12 տարի առաջ։
Այդ տարիներին թվայնացումը բավականին բարդ ու թանկ հաճույք է եղել։ Երեք տարվա ընթացքում  15 մասնագետի միջոցով կարողացել են ինը եկեղեցի թվայնացնել։ Տեխնոլոգիաները զարգացել են, և թիմը տիրապետում է այդ տեխնոլոգիաներին, սարքավորումներին  ու կարող է հաշված օրերի ընթացքում ստանալ մեկ հուշարձանի եռաչափ մոդելը։
«Այս պահին եզակի հնարավորություն ունենք մի քանի ամսվա ընթացքում իրականացնել Սյունիքի մարզի բոլոր հուշարձանների թվայնացումը, իսկ մեկ կամ երկու տարվա ընթացքում հնարավոր է թվայնացնել ամբողջ Հայաստանի հուշարձաններն ու անցնել աշխարհի տարբեր ծայրերում հայկական հուշարձանների թվայնացմանը»,-շեշտում է նախագծի ղեկավարը։
Նախագիծը մեկնարկել են Սյունիքից, որը հարուստ մշակութային ժառանգություն ունի։ Տեղեկատվական աղբյուրների օգնությամբ առանձնացրել են 48 մշակութային հուշարձան։ Որոշ հուշարձաններում աշխատանքներն ընթանում են, որոշներում ավարտված են։ Բնակիչների հետ խոսելով՝ նկատել են, որ կան նաև խաչքարեր, մատուռներ, բերդեր, որոնց մասին քչերը գիտեն. նաև այդ կոթողներն են թվայնացնելու։ Մեկ ամիս առաջ թվայնացրել են Տաթևի վանքը, առաջիկայում նախատեսում են անդրադառնալ Որոտնավանքին։
Թիմում կան նկարազարդողներ, որոնք նկարազարդումներով տվյալ հուշարձանին վերաբերող պատմությունները, լեգենդներն են պատկերում։ Կլինեն նաև պատմությունները ներկայացնող տեքստեր, որոնք ապագայում թարգմանվելու են տարբեր լեզուներով ու տեղադրվելու են https://armeniantreasures.com/ կայքում։
Վլադիմիր Սոֆյանը վստահ է՝ եթե մարդիկ համախմբվում են մի նպատակի շուրջ, ապա անպայման հաջողելու են։
Խոսելով ռեսուրսների մասին՝ նա խոստովանում է՝ երբեմն աշխատանքները բավականին դանդաղ են ընթանում ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով, քանի որ թվայնացում իրականացնում են իրենց միջոցներով։ Դրամահավաք են սկսել reArmenia հարթակում, որպեսզի հովանավորներ գտնեն ու արագացնեն գործընթացը։ Իրենց ուժերով կարող են տարեկան տասը կամ տասներկու հուշարձան թվայնացնել։ Աջակցության պարագայում հնարավոր է հարյուր, հարյուր հիսուն հուշարձան թվայնացնել՝ ստեղծելով թվային հարուստ բազա։

Podcasт: Оцифровка как гарантия предотвращения утраты памятников: специалисты Фонда “Армянские сокровища” ведут работы в Сюнике
Фонд “Армянские сокровища” оцифрует более сорока памятников истории и культуры Сюника.
Для сохранения многовекового культурного наследия Армении и передачи его будущим поколениям Фонд “Армянские сокровища” начал процесс оцифровки памятников истории и культуры. Оцифровке подлежат более 40 памятников Сюникской области. Оцифровка осуществляется с использованием технологий лазерного сканирования и фотограмметрии. Для каждого памятника создается 3D виртуальный тур, цифровые чертежи, изображения и видео, ведется аэрофотосъемка с дрона.
Как сообщает Арменпресс, проект позволит сохранить армянское культурное наследие, создать крупнейшее хранилище цифровых моделей памятников и сделать исторические объекты доступными для всего мира. Группа специалистов, занимающаяся этой работой уже 10 лет, проводила работы по оцифровке и сканированию в Армении, Арцахе и Иерусалиме.
Мы поговорили с руководителем проекта Владимиром Софьяном в формате видеоподкаста о важности цифровизации и других вопросах.
Софьян заметил, что при наличии цифровой версии того или иного памятника можно будет преодолеть все проблемы, связанные с памятником, и его можно будет восстановить.
“Мы видим, что памятники Арцаха, которые уже не находятся под нашим контролем, подвергаются угрозе, осквернению, поэтому я придаю большое значение нашей деятельности. Если мы сможем реализовать наши программы и оцифровать многие памятники, то в будущем наши поколения смогут и реставрировать, и развивать, и изучать их”, - сказал Софьян, добавив, что программа была запущена 12 лет назад.
В те годы оцифровка была довольно сложным и дорогим удовольствием. За три года 15 специалистов смогли оцифровать девять церквей. Но, технологии развиваются, и команда владеет этими технологиями и оборудованием и уже может получить трехмерную модель памятника за считанные дни.
“На данный момент у нас есть уникальная возможность в течение нескольких месяцев оцифровать все памятники Сюникской области, а в течение одного-двух лет возможно оцифровать памятники всей Армении и перейти к оцифровке армянских памятников в разных уголках мира”, - сообщил руководитель проекта.
Проект стартовал с Сюника с богатем культурным наследием. С помощью информационных источников выявлено 48 памятников культуры. На некоторых памятниках работы еще ведутся, другие уже завершены. При общении с местными жителями выяснилось, что есть хачкары, часовни и крепости, о которых мало кто знает. Эти памятники также будут оцифрованы. Месяц назад был оцифрован Татевский монастырь, в ближайшем будущем есть намерение заняться Воротнаванком.
В команде есть иллюстраторы, которые с помощью иллюстраций отображают истории и легенды, связанные с данным памятником. Также будут представлены тексты, представляющие истории, которые в будущем будут переведены на разные языки и размещены на сайте https://armeniantreasures.com/.
Владимир Софьян уверен, когда люди объединяются вокруг какой-то цели, они обязательно добиваются успеха.
Говоря о ресурсах, он признался, что порой работа продвигается довольно медленно из-за нехватки финансовых ресурсов, поскольку оцифровку они осуществляют за счет собственных средств. Они начали сбор средств на платформе reArmenia, чтобы найти спонсоров и ускорить процесс. Своими силами они могут оцифровать десять-двенадцать памятников в год. При содействии можно будет оцифровать сто или сто пятьдесят памятников, создав обширную цифровую базу данных.