Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Բաքվի մեղադրանքները սահմանին կրակոցների վերաբերյալ բացարաձակապես անհիմն են
Հայաստանը հաստատակամորեն հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարգավաճման կերտմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռիո Բրանկոյի դիվանագիտական ​​ինստիտուտում ունեցած ելույթի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այս հիմնարար ընկալմամբ Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում: Այսօր մենք, ավելի քան երբևէ, մոտ ենք խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որը կհաստատի պաշտոնական միջպետական ​​հարաբերություններ՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնմխելիության և ուժի կիրառումից կամ սպառնալիքից զերծ մնալու պարտավորությունների վրա։
Անցյալ շաբաթ մենք արձանագրեցինք էական առաջընթաց մեր բանակցություններում. համաձայնվելով Խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերջին տարբերակին, Հայաստանը ճանապարհ հարթեց տեքստի վերջնականացման համար: Այժմ Խաղաղության պայմանագիրը համաձայնեցված է և պատրաստ է ստորագրման: Հայաստանի Հանրապետությունն ունի քաղաքական կամք այն անհապաղ ստորագրելու հարցում և առաջարկում է հնարավորինս շուտ նախաձեռնել խորհրդակցություններ Ադրբեջանի հետ՝ սահմանելու այս պատմական համաձայնագրի պաշտոնական ստորագրման վայրը, ժամանակը, ինչպես նաև այլ գործնական մանրամասները»,- մանրամասնել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մեկ այլ կարևոր զարգացում էր սահմանազատման վերաբերյալ անցյալ տարի ձեռք բերված առանցքային համաձայնությունը, որով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ճանաչվեց որպես սահմանազատման հիմնարար սկզբունք։
Միրզոյանի խոսքով՝ այս հռչակագիրը վերահաստատեց, որ Խորհրդային Միության փլուզման պահին Հայկական և Ադրբեջանական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների գոյություն ունեցող սահմանները դարձան համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմաններ: «Մինչ օրս մենք հաջողությամբ սահմանազատել ենք ավելի քան 12 կիլոմետր սահման և հետևողականորեն աշխատում ենք հետագա առաջընթացի ուղղությամբ՝ նպաստելով տարածաշրջանային կայունությանը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Կարգավորման այս համապարփակ գործընթացում Հայաստանը նաև ներկայացրել է կոնկրետ և փոխշահավետ առաջարկներ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ, որոնք նախատեսում են պարզեցնել սահմանահատման ընթացակարգերը և ներդնել լրացուցիչ մեխանիզմներ՝ բեռների անվտանգության ապահովման համար։ Միրզոյանն ընդգծել է, որ այս առաջարկները կստեղծեն հնարավորություն, որպեսզի և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը փոխադարձաբար օգտվեն միմյանց երկաթուղային ցանցերից՝ խթանելով կայուն տնտեսական համագործակցությունը։
«Մեր մոտեցումն արտացոլված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նորարարական նախաձեռնությունում, որն ավելի ու ավելի մեծ ճանաչում է ձեռք բերել ամբողջ աշխարհում։ Այս տեսլական ունեցող նախագիծը նպատակ ունի բացելու տարածաշրջանային ենթակառուցվածքները՝ ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, մալուխներ և էլեկտրական ցանցեր, հիմնված՝ ինքնիշխանության, իրավասության, հավասարության և փոխադարձության հիմնարար սկզբունքների վրա: Բազմաթիվ երկրներ, թե՛ մեր անմիջական տարածաշրջանում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս, ճանաչում են «Խաղաղության խաչմերուկը» որպես կենսական կապ իրենց սեփական տրանսպորտային և լոգիստիկ ծրագրերի հետ՝ ընդգծելով դրա հեռուն գնացող գլոբալ ազդեցությունը։ Չնայած այս զգալի առաջընթացին, որին մենք հասել ենք, պետք է նշել, որ ադրբեջանական կողմից ագրեսիվ հռետորաբանությունը շարունակվում է, որն ուղեկցվում է ադրբեջանական կողմի՝ հրադադարի խախտման վերջին օրերի կեղծ մեղադրանքներով։ Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ մեղադրանքները բացարձակապես անհիմն են, ինչի մասին վկայում են նաև ԵՄ դիտորդները, որոնք տեղակայված են Ադրբեջանի հետ մեր պետական սահմանի երկայնքով։ Հայաստանը հրադադարը խախտելու պատճառ չունի և հետևողականորեն հանդես է եկել նման պնդումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման օգտին, ինչին Ադրբեջանը դեռևս պետք է արձագանքի: Բացի այդ, Հայաստանը նաև կառուցողական նախաձեռնություններ է ներկայացրել սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և վերիֆիկացիայի միջոցառումների վերաբերյալ։ Ցավոք, Ադրբեջանը չի արձագանքել այս առաջարկներին ևս»,- նշել է Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ կայուն խաղաղության համար Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է հետևողականորեն խթանեն փոխվստահությունն ու երկխոսությունը։ Այս գործընթացում դրական ներդրում կարող էր ունենալ չլուծված հումանիտար հարցերի կարգավորումը՝ ներառյալ հայ ռազմագերիների և մյուս պահվող անձանց ազատ արձակումը, ինչպես նաև անհայտ կորածների և բռնի անհետացումների դեպքերի արդյունավետ քննությունը։
«Ուստի ցանկանում եմ ընդգծել, որ խաղաղության ժամանակը հիմա է, և եթե տարածաշրջանում կայունության և բարգավաճման համար Հայաստանի ուժեղ քաղաքական կամքը փոխադարձվի, մենք կհասնենք երկար սպասված և ցանկալի խաղաղության»,- ընդգծել է Միրզոյանը։

Armenia remains firmly committed to building peace and prosperity in the South Caucasus, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in his speech at the Diplomatic Institute of Rio Branco.
“With this fundamental understanding, Armenia has been actively engaged in the peace process with Azerbaijan. Today, more than ever, we are closer to signing a peace treaty that will establish formal interstate relations based on sovereignty, territorial integrity, the inviolability of borders, and commitments to refrain from the use or threat of force.
Last week, we made significant progress in our negotiations: by agreeing to the latest draft of the Peace Treaty, Armenia paved the way for finalizing the text. Now, the Peace Treaty is agreed upon and ready for signing. The Republic of Armenia has the political will to sign it immediately and proposes initiating consultations with Azerbaijan as soon as possible to determine the venue, time, and other practical details of the official signing of this historic agreement,” Mirzoyan stated.
He added that another important development between Armenia and Azerbaijan was the key agreement reached last year on border demarcation, which recognized the 1991 Alma-Ata Declaration as the basis for delimitation. The declaration reaffirmed that following the breakup of the Soviet Union, the administrative boundaries of the Armenian Soviet Socialist Republic and the Azerbaijani Soviet Socialist Republic became international borders between the two independent states.
“We have successfully delimited over 12 kilometers of border and are working bilaterally to ensure the efficient continuation of the process, which is making a significant contribution to regional stability.”
As part of this comprehensive settlement process, Armenia has also presented specific and mutually beneficial proposals for unblocking regional transport infrastructure. These proposals include simplifying border crossing procedures and introducing additional mechanisms to ensure cargo security. Mirzoyan emphasized that they would create an opportunity for both Azerbaijan and Armenia to benefit from each other’s railway networks, fostering sustainable economic cooperation.
“Our approach is reflected in the innovative Crossroads of Peace initiative, which is gaining increasing recognition worldwide. This visionary project aims to open regional infrastructure based on the fundamental principles of sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity. Many countries, both in our immediate region and beyond, recognize the Crossroads of Peace as a vital link to their own transport and logistics plans, underscoring its far-reaching global impact.
Despite the significant progress we have made, it should be noted that aggressive rhetoric from the Azerbaijani side continues, accompanied by false accusations of ceasefire violations in recent days. I would like to emphasize that these accusations are completely unfounded, as confirmed by the EU monitors deployed along our state border with Azerbaijan. Armenia has no reason to violate the ceasefire and has consistently advocated for the establishment of a mechanism to investigate such allegations, to which Azerbaijan has yet to respond.
In addition, Armenia has presented constructive initiatives on mutual arms control and verification measures. Unfortunately, Azerbaijan has not responded to these proposals either,” Mirzoyan noted.
According to him, for sustainable peace, Armenia and Azerbaijan should consistently promote mutual trust and dialogue. A positive contribution to this process could be the resolution of unresolved humanitarian issues, including the release of Armenian prisoners of war and other detainees, as well as the effective investigation of cases of missing persons and enforced disappearances.
“Therefore, I want to emphasize that the time for peace is now. If Armenia’s strong political will for stability and prosperity in the region is reciprocated, we will achieve the long-awaited and desired peace,” Mirzoyan emphasized.