Ռասմուսենի կարծիքով՝ ԵՄ-ն պետք է իր լծակներով ստիպի Ադրբեջանին ստորագրել Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի դիտարկմամբ՝ Եվրոպական միությունն էներգետիկ ոլորտում մեծ լծակներ ունի Ադրբեջանի նկատմամբ, ինչը պետք է արդյունավետ օգտագործի, որպեսզի Բաքուն ստորագրի Երևանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը նման կարծիք է հայտնել Իջևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի բնորոշմամբ՝ Եվրոպական միությունն էներգետիկ ոլորտում բավականին սերտ կապեր ունի Ադրբեջանի հետ։
«Այս առումով, կարծում եմ, որ ԵՄ-ն պետք է արդյունավետ օգտագործի այդ լծակը, որպեսզի Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր կնքի Հայաստանի հետ»,-ընդգծել է նա:
Ռասմուսենը հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը առավելագույն ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա՝ հասնելու խաղաղ համաձայնագրի ստորագրմանը։
«Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը ազդեցություն կգործի Բաքվի վրա և կպահանջի, որ նա հնարավորինս շուտ ստորագրի համաձայնագիրը։
Ռասմուսենը նաև նշել է, որ կիսում է հայ ժողովրդի հիասթափությունն այն առումով, որ Ադրբեջանին ուղղված միջազգային հանրության կոչերը հետևանքներ չեն ունենում։
«Հուսով եմ, որ միջազգային հանրությունը դաս է քաղել և իր կողմից առավելագույն ճնշումը կգործադրի՝ ստիպելու Ադրբեջանին կնքել խաղաղության համաձայնագիրը»,-շեշտել է Ռասմուսենը։

Former NATO chief Anders Rasmussen calls for int’l pressure on Azerbaijan to sign Armenia peace deal
Anders Fogh Rasmussen, former Secretary General of NATO and founder of Rasmussen Global, has called on the EU to use its strong energy levers against Azerbaijan to make it sign the peace agreement with Armenia.
Speaking at a press conference in Ijevan, Armenia, Rasmussen said that the EU maintains very close ties with Azerbaijan in the energy sector.
“In this regard I think the EU must use that lever effectively in order for Azerbaijan to sign the peace agreement with Armenia,” he said.
Rasmussen, a former Danish Prime Minister who led NATO from 2009 to 2014, expressed hope that the international community will exert maximum pressure on Azerbaijan in order to achieve the signing of the peace agreement.
“I think the international community will influence Baku and demand it to swiftly sign the agreement,” he said.
He said he shares the Armenian people’s disappointment that the international community’s calls on Azerbaijan remain without consequences. “I hope the international community has learned a lesson and will exert maximum pressure to make Azerbaijan sign the peace agreement,” Rasmussen said.