Վրաստանի ԱԳ նախարարը Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության հաստատումը չափազանց կարևոր է համարում Հարավային Կովկասի համար
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու անվտանգությունը հիմնական գործոններն են ողջ տարածաշրջանի կայունության համար, և Թբիլիսին ուրախ է, որ Երևանն ու Բաքուն գտել են խաղաղության ուղին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Վրաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է Նյու Դելիում կայացած «Ռաիսինա երկխոսություն 2025» համաժողովի շրջանակներում։
Մակա Բոչորիշվիլին ընդգծել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի ոչ միայն երկու երկրների, այլև ողջ Հարավային Կովկասի համար։
«Վրաստանը միշտ աջակցել է իր հարևանների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին, և մենք ուրախ ենք, որ նրանք գտել են խաղաղության ուղին, ինչը չափազանց կարևոր է ողջ տարածաշրջանի համար»,-նշել է վրացի նախարարը։

Georgian foreign minister Maka Botchorishvili has lauded Armenia and Azerbaijan for ‘finding the path to peace’.
Speaking at Raisina Dialogue 2025 in New Delhi, India, the Georgian FM said that peace and security in South Caucasus are the main factors for the broader region’s stability. She said that Georgia is glad to see Yerevan and Baku having found the path to peace.
The Georgian FM said that the peace agreement between Armenia and Azerbaijan has strategic importance not only for the two countries but the entire South Caucasus.
“Georgia has always supported the efforts of its neighbors, Armenia and Azerbaijan, and we are happy that they have found the path to peace, which is extremely important for the entire region,” minister Botchorishvili said.