Սևանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա մարտի 12-ի դրությամբ բարձր է մնում 19 սմ-ով
2025 թվականի մարտի 12-ի դրությամբ Սևանա լճի մակարդակը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 37 սանտիմետր բարձրության վրա, ինչը 19 սանտիմետրով ավելի է 2024 թվականի նույն օրը գրանցված նիշից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից, 2025 թվականի հունվարից մինչ մարտի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում Արփա-Սևան թունելային ջրատարով, ներառյալ ստորերկրյա հոսքը, Սևանա լիճ է տեղափոխվել 4 միլիոն 313 հազար խմ ջուր։ Սևանա լիճ թափվող գետերում դիտվել է ջրի ելքերի որոշ մեծացում։

Уровень воды в озере Севан по состоянию на 12 марта выше на 19 см, чем в тот же день прошлого года
По состоянию на 12 марта 2025 года уровень воды в озере Севан был на отметке 1 900 метров 37 сантиметров над уровнем моря, что на 19 сантиметров выше уровня, зафиксированного в тот же день 2024 года.
Как сообщили Арменпресс в Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства охраны окружающей среды, с января по 12 марта 2025 года по тоннельному акведуку Арпа-Севан в озеро Севан поступило 4 миллиона 313 000 кубометров воды, включая и подземные стоки. В реках, впадающих в озеро Севан, наблюдалось некоторое увеличение выхода воды.