ԱԺ փոխնախագահն առաջարկում է ծխախոտի վաճառքը թույլատրել 21 տարին լրացած անձանց՝ գործող 18-ի փոխարեն
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն առաջարկում է սահմանել, որ ծխախոտ կարող է վաճառվել 21 տարին լրացրած անձանց՝ գործող 18-ի փոխարեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արշակյանն այս մտադրության մասին հայտնել է «Ֆեյսբուք»–ի իր էջում տեղադրված տեսանյութով:
Արշակյանը նախ ընդգծեց ծխելու վատ սովորույթն արմատախիլ անելու կարևորությունը:
«Մինչև 18 տարեկան երիտասարդներին ծխախոտի վաճառքն արգելված է: Ես առաջարկում եմ այդ շեմը դարձնել մինչև 21 տարեկան: Շատ երկրներում է այդպես: Օրինակ, եթե դու ԱՄՆ-ում ցանկանաս ծխախոտ գնել, և 21 տարեկանդ չի լրացել, չես կարող»,-ասաց Արշակյանը:
Նա շեշտեց՝ մեծ կարևորություն է պետք տալ այդ հարցին:
«Երիտասարդը պարտադիր զինվորական ծառայության է անցնում 18 տարեկանից: Եվ, ընտանիքներից հեռու գտնվելով, միջավայրից հեռու գտնվելով, կարոտից, երբեմն մյուսների օրինակին հետևելու սովորությունից ելնելով՝ սկսում են ծխել: Դա շատ վատ է: Իմ կարծիքով՝ մենք պետք է հայտարարենք, որ զորանոցների, համալսարանների տարածքներում մինչև 21 տարեկաններին արգելվում է ծխախոտի վաճառքը,  ընտանիքներն էլ չեն կարող ծառայողին ծխախոտ բերել»,-նշեց նա:

Vice Speaker of Parliament Hakob Arshakyan has proposed to increase the minimum sale age for tobacco products to 21 from the current 18 in an effort to ‘eradicate the bad habit of smoking.’
In a video posted online, Arshakyan said that in many countries the minimum age to purchase tobacco is 21.
He claimed that many young people in Armenia start smoking during their military service. “Young men are enlisted to mandatory military service at the age of 18. And away from their families and home, sometimes out of homesickness or following the example of others, they start smoking. This is very bad. I think we must ban the sale of tobacco to persons under the age of 21 in the territories of barracks, universities, and announce that families can’t bring cigarettes to the recruits [servicemembers],” he said.