Կրեմլը ողջունել է Ուկրաինային ռազմական օգնության դադարեցման Վաշինգտոնի որոշումը
Կրեմլում կարծում են, որ եթե ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային զենքի և ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների դադարեցման մասին տեղեկությունները համապատասխանում են իրականությանը, ապա նման որոշումը կարող է Կիևին մղել խաղաղության շուրջ բանակցությունների: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Իհարկե, մանրամասները դեռ պետք է ճշտել: Բայց եթե դա համապատասխանում է իրականությանը, ապա դա իսկապես կարող է մղել Կիևին դեպի խաղաղության գործընթաց», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում ՌԲԿ պարբերականը։
Հարցին, թե արդյոք ամերիկյան մատակարարումների բացակայության դեպքում ռազմական գործողություններն Ուկրաինայում կարող են դադարեցվել երկու շաբաթվա ընթացքում, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է շարունակել օգնել Կիևին։
«Մենք տեսնում ենք, որ որոշ եվրոպական երկրներ հայտարարում են, որ շարունակելու են համակողմանի օգնություն ցուցաբերել.... Այսինքն, հավանաբար, ինչ-որ կերպ կփորձեն փոխհատուցել զինամթերքի ծավալների նվազումը.... Ակնհայտ է, որ մինչ այժմ ԱՄՆ-ն եղել է պատերազմի հիմնական մատակարարը։ Եթե նրանք դադարեցնեն (զենքի և ռազմական տեխնիկայի) մատակարարումներն Ուկրաինա, դա կլինի լավագույն ներդրումը խաղաղության գործում», - ընդգծել է Դմիտրի Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ ներկայում շատ տարբեր տեղեկություններ են ստացվում, և «անհրաժեշտ է հետևել, թե ինչպես է զարգանում իրավիճակը»։
Ըստ ամերիկյան ԶԼՄ-ների՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դադարեցրել է Ուկրաինային տրամադրվող ողջ ռազմական օգնությունը։

Кремль приветствовал решение Вашингтона прекратить военную помощь Украине
В Кремле считают, что если информация о приостановке поставок вооружений и военной техники США на Украину правдива, то такое решение может подтолкнуть Киев к переговорам о мире.
Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Конечно, детали еще требуют уточнения. Но если это правда, то это действительно может сподвигнуть Киев к мирному процессу», - цитирует Пескова издание РБК.
На вопрос, можно ли в случае отсутствия американских поставок остановить военные действия на Украине в течение двух недель, как заявил ранее президент России Владимир Путин, представитель Кремля заявил, что ЕС намерен продолжать помогать Киеву.
«Мы видим, что некоторые европейские страны заявляют, что продолжат оказывать всестороннюю помощь.... Другими словами, они, вероятно, попытаются как-то компенсировать уменьшение боеприпасов.... Понятно, что до сих пор США были главным поставщиком войны. Если они прекратят поставки (вооружения и военной техники) на Украину, это будет лучшая инвестиция во имя мира», - подчеркнул Дмитрий Песков.
По его словам, на данный момент поступает много различной информации, и «необходимо следить за развитием ситуации».