Պեկինը պատասխան քայլեր է ձեռնարկել չինական ապրանքների նկատմամբ ԱՄՆ-ի լրացուցիչ մաքսատուրքերի դեմ
Չինաստանը բողոք է հայտնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի որոշման դեմ, որը վերաբերում է ներմուծվող չինական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը մինչև 20% բարձրացնելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է ՉԺՀ առևտրի նախարարության հայտարարության մեջ:
«Չինաստանը հայց է ներկայացրել ԱՄՆ-ի դեմ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն վեճերի կարգավորման մեխանիզմի շրջանակներում՝ կապված ԱՄՆ-ի կողմից մաքսատուրքերի վերջին բարձրացման հետ։ ԱՄՆ-ի միակողմանի սակագնային միջոցները լրջորեն խախտում են ԱՀԿ-ի կանոնները և խաթարում ՉԺՀ-ի ու ԱՄՆ-ի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հիմքը», - հայտարարությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Գերատեսչությունը հավելել է, որ Չինաստանը հակաքայլեր կձեռնարկի «իր իրավունքներն ու շահերը ամուր պաշտպանելու համար» և կոչ է արել անհապաղ չեղարկել «միակողմանի մաքսատուրքերը, որոնք անհիմն ու վնասակար են մյուս կողմի համար»:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Չինաստանը մեծ նշանակություն է տալիս թմրանյութերի դեմ պայքարին, և այդ ոլորտում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության առումով զգալի հաջողություններ են ձեռք բերվել։
Երկրի ֆինանսների նախարարությունն իր կողմից հայտարարել է, որ Պեկինը մարտի 10-ից լրացուցիչ մաքսատուրքեր կսահմանի ԱՄՆ-ից ներկրվող մի շարք ապրանքների նկատմամբ՝ 15% ցորենի, 10% գյուղատնտեսական ապրանքների մի քանի այլ տեսակների համար։
Ավելի վաղ Թրամփը բարձրացրել էր չինական ապրանքների համար մաքսատուրքերը 10%-ից մինչև 20%՝ հայտարարելով, որ Պեկինը «համարժեք քայլեր չի ձեռնարկել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության ճգնաժամը մեղմելու համար»:

Пекин принял ответные меры на дополнительные пошлины США на китайские товары
Китай выражает протест против решения администрации президента США Дональда Трампа о повышении таможенных пошлин на ввозимые китайские товары до 20%. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Министерства коммерции КНР.
«Китай подал иск против США в рамках механизма урегулирования споров ВТО в связи с последним повышением пошлин Соединенными Штатами. Односторонние тарифные меры США серьезно нарушают правила ВТО и подрывают основу торгово-экономического сотрудничества между КНР и США», - приводит ТАСС цитату из заявления.
В ведомстве добавили, что Китай примет контрмеры для «твердой защиты своих прав и интересов», и призвали к немедленной отмене «односторонних тарифов, которые являются необоснованными и наносящими ущерб другой стороне».
В заявлении отмечается, что Китай придает большое значение борьбе с наркотиками, и в сотрудничестве с США в этой области достигнут значительный прогресс.
Министерство финансов страны сообщило, что Пекин с 10 марта введет дополнительные пошлины на ряд товаров, импортируемых из США: 15% на пшеницу, 10% на некоторые другие виды сельскохозяйственной продукции.
Ранее Трамп повысил тарифы на китайские товары с 10% до 20%, заявив, что Пекин «не предпринял адекватных шагов для смягчения кризиса, связанного с незаконным оборотом наркотиков».