ՄԱԿ Մարդու իրավունքների Բարձր հանձնակատարը պահանջել է Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող հայերի անհապաղ ազատ արձակումը
Ժնևում ընթացող Մարդու իրավունքների Խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի ընթացքում մարտի 3-ին ներկայացրած իր համապարփակ զեկույցում, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը հատուկ անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող բոլոր անձանց, ներառյալ ազգությամբ հայերի հիմնախնդրին՝ նշելով, որ «նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, և արդար դատավարության նրանց իրավունքները պետք է ամբողջությամբ հարգվեն»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը տեղեկացնում է, որ Բարձր հանձնակատարն ընդգծել է նաև, որ ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցություններին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք «կհանգեցնեն ճշմարտության բացահայտման, ապաքինման և հաշտեցման գործընթացին», որին հանձնակատարը պատրաստ է իր աջակցությունը բերել։

Верховный комиссар ООН по правам человека потребовал немедленного освобождения произвольно задержанных в Азербайджане армян
В своем всеобъемлющем докладе, представленном 3 марта на проходящей в Женеве 58-й сессии Совета по правам человека, Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк особо коснулся проблемы произвольно задержанных в Азербайджане лиц. Как передает Арменпресс, об этом сообщило посольство Армении в Швейцарии.
«Я внимательно слежу за продолжающимися мирными переговорами между Арменией и Азербайджаном в надежде, что они приведут к процессу правды, исцеления и примирения. Мы готовы поддержать этот процесс. Все произвольно задержанные в Азербайджане, включая этнических армян, должны быть немедленно освобождены, а права на справедливый суд должны быть полностью соблюдены», - отметил Тюрк.