Մակրոնն ու Սթարմերը քննարկել են Կիևի և Վաշինգտոնի միջև երկխոսությունը վերսկսելու պլանը
Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի ղեկավարներ Էմանուել Մակրոնը և Քիր Սթարմերը քննարկել են խաղաղության պլանը, որն ուղղված է Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև շփումների վերականգնմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sky News-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրի։
Միացյալ Թագավորությունում մարտի 2-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի ղեկավարների գագաթնաժողովը, որտեղ քննարկվել են ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը և դրա կարգավորման ուղիները։ Լոնդոնում հանդիպմանը մասնակցել են Իտալիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Դանիայի, Նորվեգիայի, Լեհաստանի, Ֆինլանդիայի, Ռումինիայի ղեկավարները, Կանադայի վարչապետը, ինչպես նաև Ուկրաինայի նախագահը։
Փետրվարի 28-ին Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վոլոդիմիր Զելենսկիի և Դոնալդ Թրամփի՝ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը, որին նաև մասնակցում էր ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, նրանց միջև հրապարակային վիճաբանություն տեղի ունեցավ:
Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ Զելենսկիի քննադատական ​​մեկնաբանություններն ամերիկյան վարչակազմի հասցեին «չափազանց անհարգալից են»։

Макрон и Стармер обсудили план восстановления диалога между Киевом и Вашингтоном
Лидеры Франции и Великобритании Эммануэль Макрон и Кир Стармер обсудили план, направленный на восстановление отношений между Украиной и США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Sky News со ссылкой на информированный источник.
2 марта в Великобритании состоялся саммит европейских лидеров, на котором обсуждались российско-украинский конфликт и пути его урегулирования. Во встрече в Лондоне участвовали лидеры Италии, Франции, Германии, Дании, Норвегии, Польши, Финляндии, Румынии, премьер-министр Канады и президент Украины.
28 февраля во время встречи в Белом доме президентов Украины и США Владимира Зеленского и Дональда Трампа, на которой также присутствовал вице-президент США Дж. Д. Вэнс, между ними вспыхнул публичный спор.
Позднее президент США отметил, что критические высказывания Зеленского в адрес американской администрации были “крайне неуважительными”.