Հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի 2024-ի հաշվետվությունը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանի գլխավորությամբ կայացել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրի կատարումը համակարգող խորհրդի ընդլայնված երկօրյա նիստը, որին մասնակցել են պատգամավորներ, պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Հանդիպումը կայացել է հիբրիդային ձևաչափով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, իր խոսքում Աննա Կարապետյանը կարևորել է գործողությունների ծրագրի իրականացման հարցում համակարգող խորհրդի դերը, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և պետական մարմինների արդյունավետ երկխոսությունը։ Նախարարի տեղակալը անդրադարձել է իրավահավասարության ապահովման, խտրականությունից պաշտպանության, ատելության խոսքի դեմ պայքարի, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում նախարարության համակարգմամբ ձեռնարկված քայլերին։
Նիստի ընթացքում ելույթներով են հանդես եկել նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Առողջապահության, Կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի նախարարների, Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալները։
Ըստ աղբյուրի՝ պատասխանատու մարմինների ներկայացուցիչները ներկայացրել են գործողությունների ծրագրի 2024 թվականի տարեկան կատարողականը և արդյունքները՝ կյանքի իրավունքի, խոշտանգման արգելքի, իրավահավասարության ապահովման, արդար դատաքննության, առողջության պահպանման, կրթության իրավունքի երաշխավորման և մի շարք այլ ուղղություններով։ Արդարադատության նախարարության կողմից անդրադարձ է կատարվել տարվա ընթացքում մշակված իրավական ակտերի նախագծերին և դրանց կարգավիճակին, իրականացված իրազեկման և կարողությունների զարգացման աշխատանքներին, մշակված ուղեցուցային փաստաթղթերին։
Կատարողականի ներկայացմանը հաջորդել է հարցուպատասխանի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից դիտարկումների և առաջարկների ներկայացման փուլը։ Քննարկումների արդյունքներով հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրի 2024 թվականի տարեկան հաշվետվությունը։
Նշվում է, որ նիստի ընթացքում յուրաքանչյուր գերատեսչություն անդրադարձել է նաև 2025 թվականի ընթացքում կատարման ենթակա գործողություններին, դրանց ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկված քայլերին և իրականացման հնարավոր խոչընդոտներին։
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, շնորհակալություն հայտնելով ընդլայնված ձևաչափով քննարկման կազմակերպման և համատեղ աշխատանքների իրականացման պատրաստակամության համար, ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու հիմնական հարցերը, որոնք ի թիվս այլնի, առնչվում էին բոլոր գործընթացներում մասնակցայնության ապահովմանը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղել ջանքերը ոլորտային խնդիրների հասցեագրման համատեքստում։
Համակարգող խորհրդի նիստը կայացել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում և ազգային հաստատությունների հզորացում» ծրագրի աջակցությամբ։

Утвержден отчет по Плану действий по национальной стратегии защиты прав человека за 2024 год
Под председательством заместителя министра юстиции Анны Карапетян состоялось расширенное двухдневное заседание Совета по координации реализации Плана действий на 2023–2025 годы, вытекающего из Национальной стратегии по защите прав человека, в котором приняли участие депутаты, представители государственных органов и неправительственных организаций. Встреча прошла в гибридном формате.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве юстиции РА, в своем выступлении Анна Карапетян подчеркнула важность роли координационного совета в вопросе реализации плана действий, эффективного диалога между представителями гражданского общества и государственными органами. Заместитель министра коснулась шагов, предпринятых при координации министерства в области обеспечения равенства, защиты от дискриминации, борьбы с разжиганием ненависти, защиты прав национальных меньшинств.
В ходе заседания с речами выступили также заместители министра труда и социальных вопросов, министра здравоохранения, образования, науки, культуры и спорта, председателя Следственного комитета.
Согласно источнику, представители ответственных органов представили годовое выполнение плана действий на 2024 год по таким направлениям, как право на жизнь, запрет пыток, обеспечение равенства, справедливое судебное разбирательство, охрана здоровья, гарантия права на образование и др. Министерство юстиции коснулось проектов правовых актов, разработанных в течение года, и их статуса, проведенных работ по повышению осведомленности и наращиванию потенциала, разработанных документов.
После презентации выступления состоялась сессия вопросов и ответов, а также этап, на котором представители гражданского общества представили свои замечания и предложения. По итогам обсуждений был одобрен ежегодный отчет за 2024 год по плану действий Национальной стратегии по защите прав человека на 2023–2025 годы.
Отмечается, что в ходе заседания каждое ведомство также затронуло действия, которые должны быть выполнены в течение 2025 года, шаги, уже предпринятые в их направлении, и возможные препятствия для реализации.
Представители гражданского общества, выразив благодарность за организацию дискуссии в расширенном составе и готовность к совместной работе, представили свои наблюдения и основные вопросы, которые, в том числе, касались обеспечения участия во всех процессах. Достигнута договоренность об объединении усилий в контексте решения отраслевых проблем.
Заседание Координационного совета состоялось при финансировании Европейского союза и поддержке Программы развития ООН, ЮНИСЕФ, программы «Содействие защите прав человека и укрепление национальных учреждений", осуществляемой фондом ООН в области народонаселения.