Փաշինյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանից խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հերթական առաջարկություններ ստանալը վկայում է, որ գործընթացը փակուղում չէ
Խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից հերթական առաջարկությունները ստանալու փաստը վկայում է, որ գործընթացը փակուղում չէ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այն փաստը, որ մենք ստացել ենք խաղաղության պայմանագրի 12-րդ խմբագրությունը, վկայությունն է, որ գործընթացը փակուղում չէ։ Այսինքն՝ հիմա մենք պետք է մեր առաջարկները ներկայացնենք, պրոցեսը գնում է։ Մյուս կողմից պետք է արձանագրենք, որ նաև սահմանազատման հանձնաժողովներն են աշխատում։ Այս տարի արդեն մեկ անգամ առերես, մեկ անգամ առցանց հանդիպում են ունեցել։ Մենք առաջարկել ենք հարցի լուծում, սա շատ կարևոր է արձանագրել, և հույս ունենք Ադրբեջանը դրական կարձագանքի այդ լուծմանը»,-մանրամասնել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ըստ օբյեկտիվ վերլուծության, այդ առաջարկը մերժելու հիմքեր չկան։
«Այդ առաջարկը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային տրանսպորտի վերականգնմանը, որն այդ թվում կօգտագործվի Հայաստանի ինքիշխան տարածքով Արևմտյան Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան և Երասխից դեպի Մեղրի կապի համար։ Երկու երկրները հնարավորություն կունենան միմյանց տարածքով անցնող երկաթուղիներն օգտագործել միջազգային բեռնափոխադրումների համար»,-պարզաբանել է ՀՀ վարչապետը։

Предложения Азербайджана относительно мирного договора свидетельствует о том, что процесс не зашел в тупик: Пашинян
Тот факт, что получены очередные предложения Азербайджана по мирному договору, свидетельствует о том, что процесс не зашел в тупик.
Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Тот факт, что мы получили 12-ю редакцию мирного соглашения, свидетельствует о том, что процесс не зашел в тупик. Т.е. сейчас мы должны представить свои предложения, процесс идет. С другой стороны, надо отметить, что комиссии по делимитации границы тоже работают. В этом году они уже встречались один очно и один раз онлайн. Мы предложили решение вопроса, это очень важно зафиксировать, и мы надеемся, что Азербайджан положительно отреагирует на это решение», — пояснил Пашинян, добавив, что, согласно объективному анализу, нет никаких оснований отклонять это предложение.
«Это предложение касается восстановления железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном, которое будет использоваться, в том числе, для сообщения из Западного Азербайджана в Нахичевань через суверенную территорию Армении и из Ерасха в Мегри. У двух стран появится возможность использовать проходящие по территории друг друга железные дороги для международных грузоперевозок», — пояснил премьер-министр Армении.