Փարիզը, Բեռլինը և Լոնդոնը պատրաստ են զորքեր ուղարկել Ուկրաինա
Եվրոպայի մի շարք երկրներ պատրաստ են զորքեր ուղարկել Ուկրաինա՝ ապահովելու հրադադարը, բայց կպահանջվի ԱՄՆ-ի աջակցությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Էրիկ Լոմբարը Bloomberg TV-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք սկսել ենք տեխնիկական քննարկումներ Ուկրաինայի վերաբերյալ: Կա ընդհանուր համաձայնություն, որ հրադադարի ռեժիմի երաշխավորման համար անհրաժեշտ է եվրոպացի զինվորներ ուղարկել Ուկրաինա: Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան պատրաստ են դրան, ԵՄ մյուս երկրները նույնպես կներդնեն իրենց ավանդը: Զինվորները կժամանեն հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո՝ այն ապահովելու համար», - ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համաձայնել է աջակցություն ցույց տալ հրադադարի ռեժիմին, բայց չի հստակեցրել, թե ինչ կոնկրետ քայլեր կարող է ձեռնարկել Վաշինգտոնը։
Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան ներկայացուցչի, որի անունը չի նշվում, հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման պլանը չի նախատեսում ոչ մի երաշխիք առ այն, որ ԱՄՆ-ն օգնություն կուղարկի Կիև մարտական գործողությունների վերսկսման դեպքում։

Париж, Берлин и Лондон готовы направить войска в Украину
Ряд европейских стран готовы направить войска в Украину для обеспечения прекращения огня, однако для этого потребуется поддержка США. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр финансов Франции Эрик Ломбар в интервью телеканалу Bloomberg TV.
“Мы начали технические обсуждения по Украине. Есть общее согласие, что необходимо отправить европейских солдат на Украину для обеспечения прекращения огня. Великобритания, Германия и Франция к этому готовы, другие страны ЕС также внесут свой вклад. Солдаты прибудут после установления прекращения огня для его обеспечения”, - сообщил министр.
Министр добавил, что президент США Дональд Трамп согласился поддержать режим прекращения огня, но не уточнил, какие конкретно шаги может предпринять Вашингтон.
Ранее The Wall Street Journal со ссылкой на неназванного представителя Белого дома сообщил, что план президента США Дональда Трампа по урегулированию конфликта на Украине не дает никаких гарантий того, что США направят помощь Киеву в случае возобновления боевых действий.