Կրեմլը բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի «հավասարակշռված դիրքորոշումն» Ուկրաինայի հարցում
Մոսկվան ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում Վաշինգտոնի զբաղեցրած դիրքորոշումն ավանել է «հավասարակշռված» այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդունեց բանաձև, որում Ռուսաստանը չի համարվում ագրեսոր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի որդեգրած նոր դիրքորոշումն օգնում է հակամարտության կարգավորման ջանքերին։
«Միացյալ Նահանգները շատ ավելի հավասարակշռված դիրքորոշում ունի, որն իսկապես օգնում է Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։ Մենք, անշուշտ, ողջունում ենք դա։ Կարծում ենք, որ նման հավասարակշռված դիրքորոշումն իսկապես խոսում է կարգավորմանը նպաստելու իրական ցանկության մասին», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «Վեդոմոստի»-ն։
Կրեմլի ներկայացուցիչը նշել է, որ ուկրաինական և եվրոպական կողմերն իրենց հերթին «հավասարակշռություն չեն ազդարարում»։ Միևնույն ժամանակ Պեսկովը չի բացառել է, որ Բրյուսելի և Վաշինգտոնի միջև շփումների արդյունքում «Եվրոպան կգա դեպի ավելի մեծ հավասարակշռություն»։
ՌԴ նախագահի խոսնակն ասել է, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն երկար ճանապարհ ունեն անցնելու փոխադարձ վստահության հասնելու համար։ Պեսկովի խոսքով՝ վերջին տարիներին «շատ բան է ավերվել», և դա հնարավոր չէ վերականգնել «մեկ ակնթարթում»։

Кремль высоко оценил «сбалансированную позицию» США по вопросу Украины
В Москве назвали позицию Вашингтона по урегулированию российско-украинского конфликта «взвешенной» после того, как Совбез ООН принял резолюцию, в которой Россия не считается агрессором.
Как сообщает Арменпресс, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что новая позиция Вашингтона способствует усилиям по урегулированию конфликта.
«Соединенные Штаты занимают гораздо более сбалансированную позицию, которая действительно помогает усилиям, направленным на урегулирование конфликта на Украине. Мы безусловно это приветствуем, мы считаем, что действительно такая сбалансированная позиция говорит о настоящем желании внести вклад в урегулирование», – цитируют Пескова «Ведомости».
Представитель Кремля отметил, что украинская и европейские стороны, в свою очередь, «сбалансированности не сигнализируют». Песков при этом допустил, что по итогам контактов Брюсселя с Вашингтоном «в Европе будут тяготеть к большему балансу».
Он заявил, что России и США предстоит пройти серьезный путь для достижения взаимного доверия. По словам Пескова, за последние годы «очень много было разрушено» и восстановить это «в одночасье» невозможно.