Եվրամիությունն ընդլայնել է Բելառուսի դեմ պատժամիջոցները
Եվրամիությունն ընդլայնել է Բելառուսի նկատմամբ պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 16-րդ փաթեթի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
«Այսօրվա փաթեթը ներառում է լրացուցիչ սահմանափակող միջոցներ Բելառուսի նկատմամբ, որոնք արտացոլում են Ռուսաստանի Դաշնության դեմ համաձայնեցված առևտրային պատժամիջոցները, ինչպես նաև այլ միջոցներ, ինչպիսիք են սահմանափակումները, որոնք վերաբերում են ծառայությունների և ծրագրային ապահովման վաճառքին կամ տրամադրմանը, կրիպտոարժութային ակտիվների համար դեպոզիտներին և դրամապանակներին, ինչպես նաև տրանսպորտին», - ասվում է մամուլի տեղեկագրում։
Բացի այդ, Բելառուսի նկատմամբ սահմանվել է պատժամիջոցների ցուցակում ընդգրկվելու նոր չափանիշ՝ ուղղված այն անձանց, կազմակերպություններին ու մարմիններին, որոնք աջակցում կամ օգուտ են ստանում երկրի ռազմարդյունաբերական համալիրից։

Европейский союз расширил санкции против Беларуси
В рамках 16-го пакета санкций против России Евросоюз расширил санкции и против Беларуси. Об этом, как передает Арменпресс, сообщила пресс-служба Еврокомиссии.
“Сегодняшний пакет включает в себя дополнительные ограничительные меры в отношении Беларуси, отражающие торговые санкции, согласованные против Российской Федерации, а также другие меры, такие как ограничения, касающиеся продажи или предоставления услуг и программного обеспечения, депозитов и кошельков для криптовалютных активов, а также транспорта”, - говорится в сообщении.
Кроме того, в отношении Беларуси установлен новый критерий включения в санкционный список, который касается лиц, организаций и органов, которые поддерживают или получают выгоду от военно-промышленного комплекса страны.