ՀՀ ԱԺ պատգամավորը ԵԱՀԿ ԽՎ–ում ունեցած իր ելույթում շեշտել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը
Փակ սահմանների հասցեագրումը և Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատումն առավել անվտանգ ու փոխկապակցված տարածաշրջան կառուցելու Հայաստանի ջանքերի առանցքային սյուներն են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վիեննայում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի քաղաքական եւ անվտանգային հարցերի հանձնաժողովի նիստում իր ելույթում այս մասին ընդգծել է Հայաստանի ԱԺ պատվիրակության անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
«Հայաստանը հավատարիմ է մի արտաքին քաղաքականության, որն առաջնահերթություն է տալիս խաղաղությանը, համագործակցությանը, մեր ինքնիշխանության եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Այս համատեքստում փակ սահմանների հասցեագրումը եւ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատումն առավել անվտանգ ու փոխկապակցված տարածաշրջան կառուցելու մեր ջանքերի առանցքային սյուներն են»,–նշել է Մինասյանը:
Նա հիշեցրել է՝ անցյալ տարի Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել են երկու երկրների պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգ սահմանազատման գործընթացը՝ հիմքում ունենալով Ալմա-Աթայի հռչակագիրը:
«Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հաստատել է, որ այս որոշումը լիովին համապատասխանում է մեր Սահմանադրությանը: Կանոնակարգը վավերացվել է Հայաստանի խորհրդարանի եւ Ադրբեջանի նախագահի կողմից: Այն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առաջին միջպետական փաստաթուղթն է:
Ադրբեջանի հետ վերջնական հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիրը պատմական ձեռքբերում կլինի:
Խաղաղության պայմանագրի նախագծի 17 կետերից մենք լիովին համաձայնության ենք եկել 15-ի վերաբերյալ: Մնացած երկու կետերի վերաբերյալ ներկայացրել ենք կառուցողական առաջարկներ եւ սպասում ենք ադրբեջանական կողմի դրական արձագանքին»,–ասել է Մինասյանը:
Պատգամավորը հավելել է՝ դա ոչ միայն կփոխի երկու երկրների հարաբերություններն, այլեւ կբացի նոր հնարավորություններ տարածաշրջանային համագործակցության համար՝ առեւտրի, տրանսպորտի եւ էներգետիկայի ոլորտներում:
«Այնուամենայնիվ, երբ մենք առաջընթաց ենք գրանցում խաղաղության բանակցություններում, մենք հավատում ենք, որ սահմանների բացումը կդառնա կայուն խաղաղության բնական երաշխիքը»,–նշել է նա:
Մինասյանը տեղեկացրել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին գրավոր առաջարկ է ներկայացրել Հայաստանի տարածքով՝ Ադրբեջանից Ադրբեջան եւ միջազգային, Ադրբեջանի տարածքով՝ Հայաստանից Հայաստան եւ միջազգային երկաթուղային փոխադրումներ իրականացնելու մասին ու սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին:
«Եվ վերջում, թույլ տվեք կրկնել Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը, կայունությանը եւ տարածաշրջանային համագործակցությանը: Միասին մենք կարող ենք կառուցել ապագա, որտեղ սահմանները խաչմերուկներ են, որտեղ հակամարտությունները լուծվում են երկխոսության միջոցով եւ որտեղ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդը կարող է բարգավաճել խաղաղության եւ անվտանգության պայմաններում»,–եզրափակել է Մինասյանը:

Депутат НС Армении подтвердила в ПА ОБСЕ приверженность Еревана миру, стабильности и региональному сотрудничеству
Член делегации Национального Собрания Армении в Парламентской ассамблее ОБСЕ Лилит Минасян выступила с речью на проходящей в Вене зимней сессии Комитета ПА ОБСЕ по политическим вопросам и безопасности.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в своей речи депутат отметила:
Армения привержена внешней политике, которая ставит во главу угла мир, сотрудничество и укрепление нашего суверенитета и демократии.
В этом контексте решение проблемы закрытых границ и продвижение мира с Азербайджаном являются ключевыми столпами наших усилий по построению более безопасного и взаимосвязанного региона.
В прошлом году Армения и Азербайджан подписали протокол о совместной деятельности комиссий по делимитации государственной границы между двумя странами на основе Алма-Атинской декларации.
Конституционный суд Армении подтвердил, что это решение полностью соответствует нашей Конституции. Протокол был ратифицирован парламентом Армении и президентом Азербайджана. Он представляет собой первый межгосударственный документ между Арменией и Азербайджаном.
Окончательный мирный договор с Азербайджаном станет историческим достижением.
Из 17 пунктов проекта мирного договора мы достигли полного согласия по 15 пунктам. Мы представили конструктивные предложения по оставшимся двум пунктам и с нетерпением ждем положительного ответа с азербайджанской стороны.
Это не только трансформирует отношения между нашими двумя странами, но и откроет новые возможности для регионального сотрудничества в торговле, транспорте и энергетике.
Однако по мере продвижения в мирных переговорах мы считаем, что открытие границ станет естественной гарантией прочного мира.
Кроме того, Республика Армения представила письменное предложение Азербайджану о предоставлении железнодорожных перевозок из Азербайджана в Азербайджан и в международном сообщении через территорию Армении, а также из Армении в Армению и в международном сообщении через территорию Азербайджана и ожидает положительного ответа со стороны Азербайджана.
И последнее, но не менее важное: позвольте мне подтвердить приверженность Армении миру, стабильности и региональному сотрудничеству. Вместе мы можем построить будущее, где границы станут перекрестками, где конфликты будут решаться путем диалога, и где народы нашего региона смогут процветать в мире и безопасности.