ՀՀ ԱԺ պատգամավորը ԵԱՀԿ ԽՎ–ում ունեցած իր ելույթում շեշտել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը
Փակ սահմանների հասցեագրումը և Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատումն առավել անվտանգ ու փոխկապակցված տարածաշրջան կառուցելու Հայաստանի ջանքերի առանցքային սյուներն են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վիեննայում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի քաղաքական եւ անվտանգային հարցերի հանձնաժողովի նիստում իր ելույթում այս մասին ընդգծել է Հայաստանի ԱԺ պատվիրակության անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
«Հայաստանը հավատարիմ է մի արտաքին քաղաքականության, որն առաջնահերթություն է տալիս խաղաղությանը, համագործակցությանը, մեր ինքնիշխանության եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Այս համատեքստում փակ սահմանների հասցեագրումը եւ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատումն առավել անվտանգ ու փոխկապակցված տարածաշրջան կառուցելու մեր ջանքերի առանցքային սյուներն են»,–նշել է Մինասյանը:
Նա հիշեցրել է՝ անցյալ տարի Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել են երկու երկրների պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգ սահմանազատման գործընթացը՝ հիմքում ունենալով Ալմա-Աթայի հռչակագիրը:
«Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հաստատել է, որ այս որոշումը լիովին համապատասխանում է մեր Սահմանադրությանը: Կանոնակարգը վավերացվել է Հայաստանի խորհրդարանի եւ Ադրբեջանի նախագահի կողմից: Այն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առաջին միջպետական փաստաթուղթն է:
Ադրբեջանի հետ վերջնական հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիրը պատմական ձեռքբերում կլինի:
Խաղաղության պայմանագրի նախագծի 17 կետերից մենք լիովին համաձայնության ենք եկել 15-ի վերաբերյալ: Մնացած երկու կետերի վերաբերյալ ներկայացրել ենք կառուցողական առաջարկներ եւ սպասում ենք ադրբեջանական կողմի դրական արձագանքին»,–ասել է Մինասյանը:
Պատգամավորը հավելել է՝ դա ոչ միայն կփոխի երկու երկրների հարաբերություններն, այլեւ կբացի նոր հնարավորություններ տարածաշրջանային համագործակցության համար՝ առեւտրի, տրանսպորտի եւ էներգետիկայի ոլորտներում:
«Այնուամենայնիվ, երբ մենք առաջընթաց ենք գրանցում խաղաղության բանակցություններում, մենք հավատում ենք, որ սահմանների բացումը կդառնա կայուն խաղաղության բնական երաշխիքը»,–նշել է նա:
Մինասյանը տեղեկացրել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին գրավոր առաջարկ է ներկայացրել Հայաստանի տարածքով՝ Ադրբեջանից Ադրբեջան եւ միջազգային, Ադրբեջանի տարածքով՝ Հայաստանից Հայաստան եւ միջազգային երկաթուղային փոխադրումներ իրականացնելու մասին ու սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին:
«Եվ վերջում, թույլ տվեք կրկնել Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը, կայունությանը եւ տարածաշրջանային համագործակցությանը: Միասին մենք կարող ենք կառուցել ապագա, որտեղ սահմանները խաչմերուկներ են, որտեղ հակամարտությունները լուծվում են երկխոսության միջոցով եւ որտեղ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդը կարող է բարգավաճել խաղաղության եւ անվտանգության պայմաններում»,–եզրափակել է Մինասյանը:

Armenian lawmaker reaffirms Armenia’s commitment to peace at OSCE Parliamentary Assembly
Addressing closed borders and advancing peace with Azerbaijan are key pillars of our efforts to build a more secure and interconnected region, Lilit Minasyan, a member of the Armenian National Assembly delegation, emphasized in her speech at the OSCE PA Winter Meeting's Committee on Political Affairs and Security.
“Armenia is committed to a foreign policy that prioritizes peace, cooperation, and the strengthening of our sovereignty and democracy.
In this context, addressing closed borders and advancing peace with Azerbaijan are key pillars of our efforts to build a more secure and interconnected region,” she said.
Minasyan reminded that last year, Armenia and Azerbaijan signed a protocol on the joint activities of the commissions on the delimitation of the state border between the two countries, basing the delimitation process on the Alma-Ata Declaration.
“The Constitutional Court of Armenia has confirmed that this decision fully complies with our Constitution. The protocol was ratified by the Parliament of Armenia and the President of Azerbaijan. It represents the first interstate document between Armenia and Azerbaijan.
A finalized peace treaty with Azerbaijan will be a historic achievement.
Out of 17 points in the draft peace treaty, we have reached full agreement on 15. We presented constructive suggestions on the remaining two points and looking forward to the positive response from the Azerbaijani side.”
Minasyan added that it would not only transform the relations between our two countries but also unlock new opportunities for regional cooperation in trade, transport, and energy.
“However, as we make progress in peace negotiations, we believe that the opening of borders will become a natural guarantee of a lasting peace.
Furthermore, the Republic of Armenia has submitted a written proposal to Azerbaijan on providing railway transportation from Azerbaijan to Azerbaijan and internationally through the territory of Armenia, and from Armenia to Armenia and internationally through the territory of Azerbaijan, and is awaiting Azerbaijan’s positive response.
Last but not least, let me reiterate Armenia’s commitment to peace, stability, and regional cooperation. Together, we can build a future where borders are crossroads, where conflicts are resolved through dialogue, and where the people of our region can thrive in peace and security,” Minasyan said.