Եվրոպայից Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու հարց օրակարգում չկա. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն հայտարարել է, որ եվրոպական ուժեր Ուկրաինա ուղարկելու հարց ներկայում օրակարգում չկա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է France Info հեռուստաալիքի եթերում։
«Այդ հարցը հիմա դրված չէ: Եվ ոչ ոք չի ասել, թե մտադիր են այսօր զորք ուղարկել Ուկրաինա: Մենք ասում ենք, որ խաղաղություն ենք ցանկանում», - ասել է նա:
Խոսելով այն մասին, թե ԵՄ-ն անվտանգության ինչ երաշխիքներ կարող է տրամադրել Ուկրաինային, Բարոն հայտարարել է, որ դեռ վաղ է այս թեման արծարծել։
«Որո՞նք կարող են լինել այդ երաշխիքները: Չափազանց վաղ է այդ մասին խոսել, - նշել է նախարարը: -Այդ հարցը կառաջանա, երբ գա ժամանակը, երբ խաղաղություն ձեռք բերվի և իսկապես երաշխավորվի»։
Իր հերթին, Լիտվայի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով գլխավոր խորհրդական Աստա Սկայսգիրիտեն հայտնել է, որ ներկայում չի քննարկվում նաև լիտվական զորքեր Ուկրաինա ուղարկելու հարցը:
«Դեռևս ոչ մի խոսք չկա Ուկրաինա որևէ զորակազմ ուղարկելու մասին», - ասել է Սկայսգիրիտեն Ziniu radijas ռադիոկայանի եթերում։
Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ «մենք կարող ենք օգնել Ուկրաինային որպես հրահանգիչներ»։
Ավելի վաղ Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել էր, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների ընթացքում Վիլնյուսը Կիևին ավելի քան 767 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն է տրամադրել, իսկ ընդհանուր աջակցությունն արդեն գերազանցել է մեկուկես միլիարդ եվրոն։

Вопроса направления войск из Европы в Украину в повестке нет – МИД Франции
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что вопроса отправки европейских сил в Украину в настоящее время в повестке нет. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в эфире телеканала France Info.
«Этот вопрос сейчас не стоит.. И никто не говорил, что намерен ввести войска в Украину. Мы говорим, что хотим мира», - сказал он.
Говоря о том, какие гарантии безопасности ЕС может предоставить Украине, Барро заявил, что пока рано обсуждать эту тему.
«Какие это могут быть гарантии? Пока об этом говорить крайне рано, - сказал министр. - Этот вопрос возникнет, когда придет время, когда мир будет достигнут и действительно гарантирован».
В свою очередь, главный советник по внешней политике президента Литвы Аста Скайсгирите заявила, что вопрос об отправке литовских войск в Украину на данный момент не обсуждается.
«Об отправке каких-либо войск в Украину пока нет ни слова», - сказала Скайсгирите в эфире радиостанции Ziniu radijas.
При этом она добавила, что «мы можем помочь Украине как инструкторы».
Ранее в Минобороны Литвы сообщили, что в ходе военной операции России на Украине Вильнюс предоставил Киеву более 767 миллионов евро военной помощи, а общий объем поддержки уже превысил полтора миллиарда евро.