Մակրոնն Ուկրաինայի հարցով արտակարգ հանդիպում է հրավիրել
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փետրվարի 17-ին Փարիզում արտակարգ գագաթնաժողովի շրջանակներում կհյուրընկալի եվրոպական երկրների առաջնորդներին, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին՝ քննարկելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ Ֆրանսիայի նախագահության տարածած հաղորդագրության՝ Մակրոնը կոչ է արել «խորհրդատվական բանակցություններ» անցկացնել, որոնց ընթացքում կքննարկվի Ուկրաինայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի մոտեցման կտրուկ փոփոխությունը և դրա հետևանքները Եվրոպայի անվտանգության համար:
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը անակնկալի էր բերել ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերներին և Ուկրաինային՝ հայտարարելով, որ հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ առանց իրենց հետ խորհրդակցելու, և որ կսկսի խաղաղության գործընթաց։
Ուկրաինայի հարցով Թրամփի բանագնաց Քիթ Քելոգն ավելի մեծ անակնկալի բերեց Եվրոպային, երբ փետրվարի 15-ին հայտարարեց, որ Եվրոպան Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների սեղանի շուրջ չի նստի։ Մինչ այդ, սակայն, ըստ Reuters-ի, Վաշինգտոնը եվրոպական մայրաքաղաքներ էր ուղարկել հարցաթերթիկ՝ հետաքրքրվելով, թե նրանք ինչպես կարող են նպաստել Կիևի համար անվտանգության երաշխիքներին։
Իր հերթին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն փետրվարի 16-ին հայտարարել է, որ Ուկրաինան և Եվրոպան կլինեն ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը դադարեցնելուն ուղղված ցանկացած «իրական բանակցության» մասը՝ ակնարկելով, որ Սաուդյան Արաբիայում Ռուսաստանի հետ սպասվող բանակցությունները պարզապես հնարավորություն են՝ տեսնելու, թե որքան լուրջ է տրամադրված Մոսկվան։
Reuters-ը նշում է, որ եվրոպական որոշ երկրներ դժգոհ են, քանի որ Ֆրանսիայում կայանալիք հանդիպմանը հրավիրված են ընտրված առաջնորդներ և ոչ թե միության բոլոր 27 երկրների ղեկավարները։

Макрон созвал экстренное совещание по Украине
Президент Франции Эммануэль Макрон 17 февраля примет лидеров европейских стран, в том числе премьер-министра Великобритании, в рамках экстренного саммита в Париже для обсуждения урегулирования российско-украинского конфликта. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Согласно заявлению президента Франции, Макрон призвал к «консультативным переговорам», в ходе которых будет обсуждаться резкое изменение подхода США к Украине и его последствия для европейской безопасности.
На прошлой неделе президент США Дональд Трамп удивил своих партнеров по НАТО и Украину тем, что, не посоветовавшись с ними, провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным и заявил, что начнет мирный процесс.
Кит Келлог, посланник Трампа по Украине, удивил Европу еще больше, когда 15 февраля объявил, что Европа не будет сидеть за столом переговоров по Украине. Однако до этого, по данным Reuters, Вашингтон разослал анкету европейским столицам, в которой спрашивал, как они могут способствовать гарантиям безопасности Киева.
Со своей стороны, госсекретарь США Марко Рубио заявил 16 февраля, что Украина и Европа будут участвовать в любых «настоящих переговорах», направленных на прекращение российско-украинского конфликта, намекая, что предстоящие переговоры с Россией в Саудовской Аравии — это всего лишь возможность увидеть, насколько серьезно настроена Москва.
Reuters  отмечает, что некоторые европейские страны недовольны тем, что на встречу, которая пройдет во Франции, приглашены избранные лидеры, а не лидеры всех 27 стран союза.