Մակրոնը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին խնդրել է Արկտիկայի անվտանգության ռազմավարություն մշակել
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեին խնդրել է Արկտիկայի անվտանգության ապահովման ռազմավարություն մշակել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է The Financial Times թերթին տված հարցազրույցում:
Ֆրանսիայի նախագահն արծարծել է Արկտիկայի անվտանգության թեման՝ պատասխանելով Գրենլանդիան վերահսկողության տակ վերցնելու մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքի վերաբերյալ հարցին։ Մակրոնի խոսքով՝ Արկտիկայի ծովային ուղիների անվտանգության առնչությամբ Թրամփի մտահոգությունները «հարգանքի են արժանի», սակայն հարցը պետք է հավաքական կերպով լուծվի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների կողմից։
«Ես ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեին խնդրել եմ Արկտիկայի անվտանգության ապահովման ռազմավարություն մշակել, այդ թվում՝ հնարավոր համատեղ ռազմական գործողությունների միջոցով», - ասել է Մակրոնը։
2024 թ. վերջին Թրամփը ԱՄՆ-ի համար «բացարձակ անհրաժեշտություն» է անվանել Գրենլանդիային տիրելը:
Գրենլանդիան մինչև 1953 թվականը Դանիայի գաղութն էր։ Այն մնում է թագավորության մաս, սակայն 2009 թվականին ինքնավարություն է ստացել՝ ինքնակառավարման և ներքին քաղաքականության մեջ ինքնուրույն ընտրություն կատարելու հնարավորությամբ։ Դեռ 2019 թվականին Թրամփի առաջին նախագահության ժամանակ ԶԼՄ-ներում մի շարք հրապարակումներ էին հայտնվել այն մասին, որ նա դիտարկում է Գրենլանդիան գնելու հնարավորությունը:

Макрон попросил генерального секретаря НАТО разработать стратегию безопасности в Арктике
Президент Франции Эммануэль Макрон попросил генерального секретаря НАТО Марка Рютте разработать стратегию обеспечения безопасности в Арктике. Как передает Арменпресс, об этом он сообщил в интервью The Financial Times.
Президент Франции поднял тему безопасности в Арктике, когда его спросили об угрозе президента США Дональда Трампа захватить Гренландию. По мнению Макрона, беспокойство Трампа по поводу безопасности арктических морских путей “достойны уважения”, но этот вопрос должен решаться коллективно союзниками по НАТО.
“Я попросил генерального секретаря НАТО Марка Рютте разработать стратегию обеспечения безопасности в Арктике, в том числе путем проведения возможных совместных военных операций”, - сказал Макрон.
В конце 2024 года Трамп назвал приобретение Гренландии Соединенными Штатами “абсолютной необходимостью” для США.
До 1953 года Гренландия была датской колонией. Она и поныне остается частью королевства, но в 2009 году получила автономию, возможность самоуправления и принятия независимых решений во внутренней политике. Еще в 2019 году, во время первого президентства Трампа, в СМИ появилось несколько сообщений о том, что он рассматривает возможность покупки Гренландии.