Երրորդ ամիսն է՝ Ադրբեջանը Հայաստանի առաջարկներին չի արձագանքել. ՀՀ ԱԺ նախագահ
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը, երրորդ ամիսն է, չի արձագանքում Հայաստանի՝ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ արված առաջարկներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ալեն Սիմոնյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը որևէ մեկին մոլորեցնելու նպատակ չունի, և դա ակնհայտ է բոլոր միջազգային գործընկերների համար։
«Հայաստանը կոնկրետ մեխանիզմներ է առաջարկում Ադրբեջանին և պատրաստ է այդ մեխանիզմները քննարկել, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության թե՛ իշխանության, թե՛ հանրության նպատակը հայտնի է. դա խաղաղության հաստատումն է։ Այն մեղադրանքները, որոնք հաճախ հնչում են Ադրբեջանի կողմից, որևիցե պարագայում Հայաստանի հետ կապ չունեն և չեն կարող կապ ունենալ»,- շեշտեց Սիմոնյանը։
Միևնույն ժամանակ, ԱԺ նախագահը չի կարծում, որ խաղաղության շուրջ բանակցությունները փակուղում են հայտնվել։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կողմից սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը շարունակվում է։
«Ճիշտ է՝ արդեն երրորդ ամիսն է, ադրբեջանական կողմը մեր առաջարկին որևիցե արձագանք չունի: Ադրբեջանական կողմի կեցվածքը խիստ մտահոգիչ է, դրա մասին զրուցում ենք միջազգային բոլոր գործընկերների հետ։ Կարծում եմ՝ լավ կլինի, որ Ադրբեջանը շարունակի խաղաղության գործընթացի մեջ իր մասնակցությունը։
Մենք փաթեթ են ներկայացրել, որի պատասխանին սպասում ենք: Մինչ օրս դրա պատասխանը չունենք»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

No response from Azerbaijan for three months, says Armenian Speaker of Parliament
Azerbaijan hasn’t responded to Armenia’s latest peace treaty proposals for three months now, Speaker of Parliament Alen Simonyan said Tuesday.
Speaking to reporters, Simonyan emphasized that Armenia doesn’t seek to mislead anyone and this is obvious for all international partners.
“Armenia is offering concrete mechanisms to Azerbaijan and is ready to discuss these mechanisms, because the goal of both the government and the people of Republic of Armenia is well known, it is the establishment of peace. The accusations often made by Azerbaijan have absolutely nothing to do with Armenia,” Simonyan said.
At the same time, Simonyan said he doesn’t think that the negotiations are in a deadlock. He mentioned the ongoing delimitation and demarcation process.
“Indeed, it is already the third month that the Azerbaijani side hasn’t anyhow responded to our proposal. The Azerbaijani posture is highly concerning, we have been talking about this with all our international partners. I think it would be good if Azerbaijan resumed its participation in the peace process. We have presented a package and we are waiting for a response. We still don’t have a response,” Speaker Simonyan said.