ԱՄՆ-ն կասեցրել է Չինաստանից միջազգային ծանրոցների ընդունումը, ինչը սպառնում է Temu-ի նման հարթակներին
ԱՄՆ փոստային ծառայությունը հայտնել է, որ ժամանակավորապես կասեցրել է Չինաստանից և Հոնկոնգից միջազգային ծանրոցների ընդունումը, ինչը սպառնալիք է հանդիսանում էլեկտրոնային առևտրի առաջատար Shein և Temu հարթակների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Փոստային ծառայությունը չի ներկայացրել կասեցման պատճառը, սակայն հայտարարության մեջ նշվում է, որ նամակների հոսքը չի ազդի որոշման վրա:
Օրեր առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էր կատարողական հրաման, որով դադարեցվել է վաղուց գործող de minimis (նվազագույն թույլատրելի չափ) արտոնությունը, որը թույլ էր տալիս բոլորին, այդ թվում՝ արտահանողներին, 800 դոլարից պակաս արժողությամբ փաթեթները Միացյալ Նահանգներ առաքել առանց մաքսատուրքերի կամ ստուգումների:
Նոր կանոնն, ամենայն հավանականությամբ, իր ազդեցությունը կունենա էլեկտրոնային առևտրի հարթակների վրա, ինչպիսիք են Shein-ը և Temu-ն, որոնք իրենց բիզնես մոդելները կառուցել են այս արտոնության շուրջ: Էժան ապրանքների նկատմամբ մեղմացված սահմանափակումների և հարկային արտոնությունների շնորհիվ ավելի քան մեկ միլիարդ փաթեթներ ցածր գներով մտնում էին ԱՄՆ. դրանից օգտվում էին այն սպառողները, որոնք փնտրում էին հագուստի և կենցաղային ապրանքների ավելի մատչելի տարբերակներ:
Արտոնության դադարեցումն ամենաշատը կհարվածի չինական բեռնափոխադրումներին, քանի որ de minimis արտոնությամբ առաքված բոլոր փաթեթների 30%-ը բաժին է ընկնում հենց այս երկու չինական ընկերություններին, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովի 2023 թվականի հունիսի զեկույցը:
Փետրվարի 4-ին ուժի մեջ են մտել ԱՄՆ-ի կողմից չինական ապրանքների նկատմամբ 10% մաքսատուրքերը։ ԱՄՆ նախագահը մաքսատուրքերի բարձրացումը պատճառաբանել է նրանով, որ Չինաստանը չի կասեցնում անօրինական թմրամիջոցների հոսքն ԱՄՆ։ Ի պատասխան՝ Չինաստանը հայտարարել է ԱՄՆ-ից ներկրվող որոշ ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Այսպես, 15% մաքսատուրքեր կսահմանվեն ամերիկյան ածխի և հեղուկացված բնական գազի նկատմամբ և 10% մաքսատուրքեր՝ նավթահումքի, գյուղտեխնիկայի և որոշ մեքենաների նկատմամբ։ Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ից ներկրվող այս ապրանքների նկատմամբ նոր մաքսատուրքերն ուժի մեջ կմտնեն փետրվարի 10-ին։

США приостановили прием международных посылок из Китая, что ставит под угрозу такие платформы, как Temu
Почтовая служба США объявила, что временно приостановила прием международных посылок из Китая и Гонконга, что представляет угрозу для ведущих платформ электронной коммерции Shein и Temu. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
Почтовая служба не назвала причину приостановки, но в своем заявлении отметила, что поток писем не повлияет на это решение.
Несколькими днями ранее президент США Дональд Трамп подписал указ, отменяющий давнее исключение de minimis, которое позволяло любому, включая экспортеров, отправлять в Соединенные Штаты посылки стоимостью менее $800 США без пошлин и проверок.
Новое правило, вероятно, окажет влияние на платформы электронной коммерции, такие как Shein и Temu, которые построили свои бизнес-модели на этом исключении.
Благодаря смягчению ограничений и налоговым льготам на дешевые товары, в США поступило более миллиарда посылок по низким ценам. этим воспользовались потребители, искавшие более доступные варианты одежды и товаров для дома.
Отмена льготы сильнее всего ударит по китайскому судоходству, поскольку 30% всех посылок, отправляемых в рамках привилегии de minimis, достаются именно этим двум китайским компаниям, сообщает Reuters со ссылкой на отчет комитета Конгресса США за июнь 2023 года.
4 февраля вступили в силу 10%-ные пошлины США на китайские товары. Президент США объяснил повышение таможенных пошлин тем, что Китай не прекращает поток нелегальных наркотиков в США. В ответ Китай объявил о введении таможенных пошлин на некоторые товары, импортируемые из США.
Так, 15-процентные пошлины будут введены на американский уголь и сжиженный природный газ, а 10-процентные - на сырую нефть, сельскохозяйственную технику и некоторые транспортные средства. Министерство финансов Китая объявило, что новые пошлины на эти товары, импортируемые из США, вступят в силу 10 февраля.