Իրանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու ԱՄՆ-ի փորձը կձախողվի․ Աբբաս Արաղչի
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, կառավարության նիստի ընթացքում մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Թեհրանի վրա առավելագույն ճնշումը վերականգնելու մասին հրամանագրի ստորագրումը, հայտարարել է, որ Իրանի նկատմամբ առավելագույն ճնշում գործադրելը ձախողված փորձ է, և այն կրկին կիրառելը կհանգեցնի հերթական ձախողման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը։
«Եթե միակ խնդիրն այն է, որ Իրանը միջուկային զենք չստեղծի, ապա դրան հնարավոր է հասնել», - ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը։
Արաղչին նաև նշել է, որ Իրանի դիրքորոշումը` որպես Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի անդամ, հստակ է՝ հավելելով, որ ճանապարհային քարտեզը հստակեցված է Իսլամական հեղափոխության առաջնորդի հանձնարարականներում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստորագրված փաստաթղթով նախատեսվում է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի և միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների ձեռքբերումը, ոչնչացնել Իրանի «ահաբեկչական ցանցը», ինչպես նաև Իրանի նավթի արտահանումը զրոյացնելու արշավ մեկնարկել:

Попытки США оказать давление на Иран потерпят неудачу: министр иностранных дел ИРИ
Глава МИД Ирана Аббас Аракчи, комментируя подписание президентом США Дональдом Трампом приказа о восстановлении максимального давления на Тегеран, заявил, что применение максимального давления на Иран является неудачной попыткой, и его повторное применение приведет к очередному провалу. Как передает Арменпресс, об этом сообщает иранское информационное агентство Mehr.
“Если проблема только в том, чтобы Иран не разрабатывал ядерное оружие, то это возможно”, - заявил министр иностранных дел Ирана.
Аракчи также отметил, что позиция Ирана как члена Договора о нераспространении ядерного оружия ясна, добавив, что это сказано лидером Исламской революции.
Документ, подписанный президентом США Дональдом Трампом, направлен на предотвращение приобретения Ираном ядерного оружия и межконтинентальных баллистических ракет, уничтожение иранской “террористической сети” и начало кампании по прекращению экспорта иранской нефти.