Թրամփը հրաման է ստորագրել Իրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ազգային անվտանգության նախագահական հուշագիր է ստորագրել, որով վերականգնում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության վրա առավելագույն ճնշումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Սպիտակ տունը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ նախատեսվում է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի և միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների ձեռքբերումը, ոչնչացնել Իրանի «ահաբեկչական ցանցը» և հակազդել Իրանի կողմից հրթիռների, ինչպես նաև այլ ասիմետրիկ և սովորական սպառազինությունների մշակմանը:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարին հանձնարարվել է առավելագույն տնտեսական ճնշում գործադրել Իրանի կառավարության վրա, այդ թվում՝ մեխանիզմներ կիրառել այն անձանց նկատմամբ, որոնք խախտում են գործող պատժամիջոցները:
Հուշագրում նաև նշվել է, որ պետքարտուղարը կհամագործակցի ֆինանսների նախարարի հետ իրանական նավթի արտահանումը զրոյացնելու արշավ իրականացնելու նպատակով:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ​​ներկայացուցիչը կաշխատի առանցքային դաշնակիցների հետ՝ ամբողջացնելու Իրանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցներն ու սահմանափակումները:
Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն՝ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը քրեական պատասխանատվության կենթարկի «Իրանի կողմից ֆինանսավորվող ահաբեկչական խմբավորումների առաջնորդներին և անդամներին, որոնք առևանգել, վնասել կամ սպանել են ԱՄՆ քաղաքացիներին» և կպահանջի ձերբակալել նրանց ու արտահանձնել ԱՄՆ-ին:

Трамп подписал приказ о максимальном давлении на Иран
Президент США Дональд Трамп подписал президентский меморандум о национальной безопасности, который восстанавливает максимальное давление на правительство Исламской Республики Иран. Как передает Арменпресс, Белый дом выступил с заявлением по этому поводу.
Согласно документу, он направлен на предотвращение приобретения Ираном ядерного оружия и межконтинентальных баллистических ракет, уничтожение иранской “террористической сети” и противодействие разработке Ираном ракет, а также другого асимметричного и обычного оружия.
Министру финансов США поручено оказать максимальное экономическое давление на правительство Ирана, включая применение механизмов в отношении лиц, нарушающих действующие санкции.
В меморандуме также отмечается, что государственный секретарь будет сотрудничать с министром финансов для реализации кампании по прекращению экспорта иранской нефти.
Кроме того, постоянный представитель США при ООН будет работать с ключевыми союзниками над ужесточением международных санкций и ограничений в отношении Ирана.
Согласно подписанному документу, Генеральный прокурор США будет привлекать к уголовной ответственности “руководителей и членов финансируемых Ираном террористических групп, которые похищали, причиняли вред или убивали граждан США, и будет требовать их ареста и экстрадиции в США”.