ԱՄՆ-ի Սենատը երկրի պաշտպանության նախարարի պաշտոնում հաստատել է Փիթ Հեգսեթին
Միացյալ Նահանգների Սենատը Փիթ Հեգսեթին հաստատել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի պաշտոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
Հեգսեթի թեկնածությունը հաստատվել է ձայների նվազագույն տարբերությամբ, քանի որ Սենատում մեծամասնություն կազմող ոչ բոլոր հանրապետականներն են սատարել նրա նշանակմանը ամերիկյան վարչակազմի ամենակարևոր պաշտոններից մեկում։ Սենատորները նախկինում կասկած էին հայտնել, թե Դոնալդ Թրամփի առաջարկած թեկնածուն արժանի է Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելուն:
Փիթ Հեգսեթը ծնվել է 1980 թվականին Մինեսոտա նահանգում, ավարտել է Փրինսթոնի համալսարանը և Ջոն Ֆ. Քենեդու անվան Հարվարդի պետական կառավարման ինստիտուտը: Նա ԱՄՆ-ի բանակի վետերան է, ծառայել է Իրաքում և Աֆղանստանում: 2012 թվականին Մինեսոտա նահանգից Սենատ առաջադրվելու անհաջող փորձ է ձեռնարկել, այնուհետև դարձել է Fox News հեռուստաալիքի հաղորդավար:
Նա կարծում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է այլ երկրների հետ բանակցի սպառազինությունների վերահսկման շուրջ, իսկ դրա անհնարինության դեպքում ձգտի արդիականացնել իր միջուկային զինանոցը:

Сенат США утвердил на пост министра обороны Пита Хегсета
Кандидатура была одобрена с минимальным перевесом, поскольку не все республиканцы, составляющие большинство в Сенате, поддержали назначение Хегсета на один из важнейших постов в американской администрации. Ранее сенаторы высказывали сомнение относительно того, что выдвиженец Дональда Трампа достоин занимать должность шефа Пентагона.
Пит Хегсет родился в 1980 году в штате Миннесота, окончил Принстонский университет, а также Гарвардский институт государственного управления им. Джона Ф. Кеннеди. Хегсет ветеран армии США, служил в Ираке и Афганистане. Безуспешно баллотировался в Сенат от штата Миннесота в 2012 году, затем стал ведущим на телеканале Fox News.
Отвечая на вопросы сенаторов, Хегсет выразил опасения в связи с исходящими от КНР угрозами в отношении Тайваня, отметив, что вторжение коммунистической партии Китая на Тайвань является возможным сценарием.
Кандидат на пост главы Пентагона считает, что США следует вести с другими странами переговоры по контролю над вооружениями, а если это окажется невозможным - работать над модернизацией ядерного арсенала.