Չինաստանը նշել է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության մեծ ներուժը՝ չնայած տարաձայնություններին
Պեկինը և Վաշինգտոնը կարող են ամրապնդել համագործակցությունն ու երկխոսությունը՝ չնայած մի շարք հարցերի շուրջ տարաձայնություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է Global Times-ը՝ հղում անելով Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակին։
«Չնայած երկու երկրների միջև առկա տարաձայնություններին և հակասություններին՝ ընդհանուր շահերն ու համագործակցության ներուժը չափազանց ընդգրկուն են, և երկու կողմերն էլ կարող են ակտիվացնել երկխոսությունն ու խորհրդակցությունները՝ հիմնվելով դրա վրա», - ասել է Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մաո Նինը:
Նա ընդգծել է, որ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխշահավետ առևտրային հարաբերություններ են հաստատվել։
Ավելի վաղ Fox News-ին տված հարցազրույցում Թրամփը հայտնել էր, որ մաքսատուրքերը լուրջ գործիքակազմ են Չինաստանի վրա ազդելու համար, սակայն ինքը կնախընտրեր չօգտագործել դա։
Ավելի վաղ Թրամփը սպառնացել էր չինական բոլոր ապրանքների նկատմամբ 10% մաքսատուրքեր սահմանել արդեն փետրվարի 1-ից՝ ԱՄՆ ֆենտանիլի մատակարարումների պատճառով, իսկ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում նա ասել էր մաքսատուրքերը մինչև 60% բարձրացնելու պատրաստակամության մասին, ինչը կհանգեցներ երկու երկրների միջև առևտրի կտրուկ կրճատման:

КНР отметила большой потенциал для сотрудничества с США, несмотря на разногласия
Пекин и Вашингтон могут укрепить сотрудничество и диалог, несмотря на разногласия по ряду вопросов. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает в пятницу Global Times со ссылкой на китайское министерство иностранных дел.
"Несмотря на различия и трения между двумя странами, общие интересы и потенциал для сотрудничества крайне обширны, и обе стороны могут активизировать диалог и консультации, основываясь на этом", - заявила в пятницу представитель МИД КНР Мао Нин.
Она подчеркнула, что между Китаем и США установлены взаимовыгодные торговые отношения.
Ранее в ходе интервью Fox News Трамп заявил, что пошлины являются серьезным инструментом влияния на Китай, однако он бы предпочел его не использовать.
Ранее американский президент угрожал ввести 10%-ную пошлину на весь китайский импорт уже с 1 февраля из-за поставок фентанила в США, а в рамках предвыборной кампании он говорил о готовности повысить пошлины до 60%, что привело бы к резкому сокращению торговли между двумя странами.