Գործի մեծ մասն արված է, սակայն 2 հոդվածի համաձայնեցումը կարող է տևական ժամանակ պահանջել. ԱԳ նախարարը՝ խաղաղության պայմանագրի մասին
Անհրաժեշտ քաղաքական կամքի պարագայում շատ կարճ ժամանակ կպահանջվի՝ ամբողջացնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի գործընթացը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում ընթացող «Միասին հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակում:
Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրեց, որ Հայաստանը փորձում է կարգավորել իր հարաբերություններն իր անմիջական հարևանների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, ներկայացրեց երկու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ իրականացվող աշխատանքներին՝ ԱԳ նախարարն ասաց, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ երկար ու տքնաջան աշխատել է՝ ունենալու խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստ:
«Այս պահին մենք ունենք 15 համաձայնեցված հոդված՝ քննարկվող 17-ից: Մի կողմից կարող ենք ասել, որ գործի մեծ մասն արված է, մեզ մնում է 2 հոդված համաձայնեցնել, մյուս կողմից, իհարկե, այս հոդվածների համաձայնեցումը կարող է դեռ տևական ժամանակ տևել: Լուծումը մեկն է՝ անհրաժեշտ քաղաքական կամքի դրսևորում երկու երկրների կողմից: Անհրաժեշտ քաղաքական կամքի պարագայում, ես կարող եմ վստահեցնել, որ մեզնից շատ կարճ ժամանակ կպահանջվի՝ տեքստն ամբողջացնելու»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա վստահեցրեց, որ Հայաստանի կողմից այդ քաղաքական կամքը կա: Վարչապետ Վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս արտահայտել է ՀՀ պատրաստակամությունը՝ րոպե առաջ ամբողջացնելու պայմանագրի տեքստն ու ստորագրելու:
«Ցավոք սրտի, չեմ կարող ասել, որ նույն կառուցողական մոտեցումը և պատրաստակամությունը տեսնում ենք մեր հարևաններից: Սակայն սա մի պրոցես է, որն այլընտրանք չունի: Նույնիսկ բարդությունները, որոնց մենք բախվում ենք բանակցությունների ընթացքում, նույնիսկ կառուցողականությունը, որ մեզ հաճախ թվում է, որ չեն կիսում մեր հարևանները, չեն կարող մեզ հիասթափեցնել»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա շեշտեց՝ ինչպես ժողովրդավարությունն ու ազատությունը, այնպես էլ խաղաղությունը պարզապես այլընտրանք չունի: Նախարարը տեղեկացրեց Նորդիկ-Բալթիկ երկրների պատվիրակություններին՝ ի դեմս ՀՀ-ի ունեն մի գործընկեր, որը խորապես հավատում է ժողովրդավարությանը, խորապես հավատում է խաղաղությանը և չի դադարել ու  չի դադարելու անել ամեն ինչ, որ Հարավային Կովկասում լինի խաղաղ և ժողովրդավար մի հանգրվան:

Большая часть работы уже проделана, но согласование двух статей может занять много времени: глава МИД Армении о мирном договоре
При наличии необходимой политической воли процесс заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном займет очень мало времени.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках проходящего в Ереване панельного обсуждения на тему «Вместе за мир и демократию».
Мирзоян сообщил присутствующим, что Армения пытается нормализовать отношения со своими ближайшими соседями — Турцией и Азербайджаном, и представил работу, проводимую в обоих направлениях.
Коснувшись работы над мирным договором с Азербайджаном, министр иностранных дел отметил, что Армения долго и упорно работала с Азербайджаном, чтобы достичь согласованного текста мирного договора.
«На данный момент у нас согласовано 15 статей из 17 обсуждаемых. С одной стороны, можно сказать, что большая часть работы сделана, осталось согласовать всего 2 статьи, с другой стороны, конечно, согласование этих статей может занять много времени. Решение одно — демонстрация политической воли с обеих сторон. В случае необходимой политической воли, я могу вас заверить, что нам потребуется очень короткое время, чтобы завершить текст», — сказал Мирзоян.
Он заверил, что со стороны Армении такая политическая воля есть. Премьер-министр Пашинян неоднократно выражал готовность Армении доработать текст соглашения и подписать его как можно скорее.
«К сожалению, я не могу сказать, что мы видим такой же конструктивный подход и готовность со стороны наших соседей. Однако это процесс, которому нет альтернативы. Даже те трудности, с которыми мы сталкиваемся в ходе переговоров, даже та конструктивность, которую, как нам часто кажется, не разделяют наши соседи, не могут нас разочаровать», — сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что как демократия и свобода не имеют альтернативы, так и мир просто не имеет альтернативы. Министр проинформировал делегации стран Северной Европы и Балтии, что в лице Армении у них есть партнер, который глубоко верит в демократию, глубоко верит в мир, и не останавливался и не перестанет делать все возможное, чтобы на Южном Кавказе царили мир и демократия.