Իսրայելի ռազմաքաղաքական կաբինետը հավանություն է տվել ՀԱՄԱՍ-ի հետ հրադադարի համաձայնագրին
Իսրայելի ռազմաքաղաքական կաբինետը հավանություն է տվել ՀԱՄԱՍ-ի հետ Գազայի հատվածում հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման մասին համաձայնագրին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել են վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակից։
«Բոլոր ասպեկտները դիտարկելուց հետո՝ քաղաքական, անվտանգության և հումանիտար, Ազգային անվտանգության նախարարական կոմիտեն  առաջարկել է կառավարությանը հաստատել հրադադարի ծրագիրը», - ասված է հայտարարության մեջ։
Գազայի հատվածում հակամարտող կողմերը՝ Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ շարժումը, Կատարի, Եգիպտոսի և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ պայմանավորվել են հրադադար հաստատել, որը կմեկնարկի հունվարի 19-ից, զինադադարի առաջին փուլը կտևի 42 օր։

Военно-политический кабинет Израиля одобрил соглашение с ХАМАС
Военно-политический кабинет Израиля одобрил соглашение с ХАМАС по прекращению огня в секторе Газа и освобождению заложников. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила канцелярия премьера Биньямина Нетаньяху.
"После рассмотрения всех аспектов — политических, аспектов безопасности и гуманитарных — и исходя из понимания того, что предложенная сделка способствует достижению целей войны, комиссия министров по вопросам национальной безопасности (военно-политический кабинет) рекомендовала правительству утвердить предложенный план", — говорится в заявлении.
Заседание израильского правительства по утверждению соглашения пройдет позднее в пятницу.
Стороны конфликта в секторе Газа — Израиль и движение ХАМАС — при посредничестве Катара, Египта и США договорились о прекращении огня с 19 января, первый этап перемирия продлится 42 дня.