Մեր ջանքերն ուղղելու ենք պատշաճ հարկահավաքում իրականացնելուն. ՊԵԿ նախագահ
Պետական եկամուտների կոմիտեն իր ջանքերն ուղղելու է պատշաճ հարկահավաքում իրականացնելու ուղղությամբ, ինչը ենթադրում է նաև ստվերի դեմ պայքար: Այնուամենայնիվ, ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը, կախված տնտեսական սցենարից, չի բացառում 2025–ի բյուջեի մասին օրենքում նախանշված ցուցանիշների վերանայումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՊԵԿ նախագահն այս մասին ասաց 2024–ի արդյունքներն ամփոփող ասուլիսում՝ անդրադառնալով 2024–ի բյուջեի մասին օրենքով նախապես պլանավորված եկամուտների ցուցանիշին և արդեն փաստացի արձանագրված ավելի ցածր ցուցանիշին:
Հայաստանում նախորդ տարի հավաքվել են 2 տրլն 390.9 մլրդ դրամի հարկային եկամուտներ ու տուրքեր, ինչը 2023 թվականի համեմատ ավելի է 117 մլրդ դրամով:
«Երբ 2024 թվականին բյուջեն ձևավորվում էր, կանխատեսումը 2 տրլն 614 մլրդ էր, բայց Ֆինանսների նախարարությունը շատ թափանցիկ ձևով նշել է նաև ռիսկերի մասին: Պարզ է, որ գործում ենք մի անորոշ միջավայրում, որտեղ սցենարները բազմաթիվ են: Հետևաբար, կախված տնտեսական սցենարից տարբեր է լինում նաև հարկահավաքման մակարդակը: Տնտեսական աճը, գնաճը, փոխարժեքը, ներմուծումը, առանցքային մակրոտնտեսական ցուցանիշները ճշգրտվել են»,–ասաց Հակոբյանը:
Նրա վստահեցմամբ՝ Ֆինանսների նախարարությունը, կառավարությունը թափանցիկ են եղել այս ամենի վերաբերյալ հասարակությանը կոմունիկացնելու հարցում: ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ տարվա ընթացքում 2 անգամ կանխատեսումների թարմացումներ են լինում:
Նա ընդգծեց՝ 2024 թվականի եկամուտների համար վերջին կանխատեսումը 2 տրլն 455 մլրդ է եղել: Դա նշանակում է, որ փաստացի հավաքագրված եկամուտների նկատմամբ տարբերությունը մոտ 60–65 մլրդ է: «Տարվա ընթացքում կառավարությունը հստակ կոմունիկացրել է հայրենակիցներին, որ տնտեսական իրավիճակը փոխվում է, և հետևաբար պետք է համապատասխան փոփոխություններ արվեն»,–ասաց Հակոբյանը:
Ցածր կանխատեսումների համատեքստում՝ նա նշեց, որ այս տարվա հետ կապված որոշակի դեպի ներքև ռիսկեր կան: «Մենք, իհարկե, հարկահավաքումը մյուս տարի (խմբ.–նկատի ունի 2025 թվականը) համարում ենք իրատեսական: Բայց պետք է փորձենք օբյեկտիվորեն բացատրել, թե ինչ է փոխվում տարվա ընթացքում, և ինչն  է ազդում հարկահավաքման վրա, որ հասարակությանը պարզ լինի՝ որքանն է հնարավոր, որքանը՝ ոչ»,–ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Նա հիշեցրեց, որ 2025–ի բյուջեի մասին օրենքում ևս նկարագրված են ռիսկեր, որ, եթե տնտեսական սցենարը լինի դեպի ներքև ուղղությամբ, հնարավոր են որոշակի ճշգրտումներ՝ դեպի ներքև ուղղությամբ: «Բայց մենք մեր ջանքերն ուղղելու ենք պատշաճ հարկահավաքում իրականացնելու ուղղությամբ: Դա նշանակում է տնտեսության տված զարգացումների պայմաններում օպտիմալ հարկերի հավաքում, որը ենթադրում է ստվերի դեմ կոշտ պայքար»,–եզրափակեց ՊԵԿ նախագահը:

Мы направим наши усилия на надлежащий сбор налогов: председатель КГД
Комитет государственных доходов направит свои усилия на надлежащий сбор налогов, что подразумевает и борьбу с теневой экономикой. Однако председатель КГД Эдуард Акопян не исключает пересмотра показателей, предусмотренных в законе о бюджете на 2025 год, в зависимости от экономического сценария.
Как сообщает Арменпресс, об этом председатель КГД сказал на посвященной подведению итогов 2024 года пресс-конференции, коснувшись запланированного законом о бюджете на 2024 год показателя доходов и уже зафиксированного по факту более низкого показателя.
В прошлом году в Армении собрано 2 трлн 390,9 млрд драмов налоговых доходов и пошлин, что на 117 млрд драмов больше, чем в 2023 году.
«Когда формировался бюджет на 2024 год, прогноз был 2 трлн 614 млрд, но министерство также очень прозрачно упомянуло о рисках. Понятно, что мы работаем в неопределенной среде, где есть много сценариев. Поэтому в зависимости от экономического сценария меняется и уровень собираемости налогов. Экономический рост, инфляция, обменный курс, импорт, основные макроэкономические показатели были скорректированы», - сказал Акопян.
По его словам, министерство финансов и правительство открыто предоставляли информацию общественности. Председатель КГД отметил, что прогнозы обновляются дважды в год.
Он подчеркнул, что последний прогноз доходов на 2024 год составлял 2 трлн 455 млрд. Это означает, что разница с фактически собранными доходами составляет около 60–65 млрд.
«В течение года правительство четко информировало соотечественников, что экономическая ситуация меняется, и поэтому необходимо внести соответствующие изменения», - сказал Акопян.
В контексте низких прогнозов он отметил, что существуют определенные риски снижения, связанные с этим годом. «Мы, конечно, считаем сбор налогов в следующем году (имеется в виду 2025 год — ред.) реалистичным. Но мы должны попытаться объективно объяснить, что меняется в течение года и что влияет на сбор налогов», - сказал председатель КГД.
Он напомнил, что в законе о бюджете на 2025 год также описаны риски, что если экономический сценарий будет нисходящим, то возможны определенные корректировки в сторону понижения.
«Но мы направим свои усилия на надлежащий сбор налогов. Это означает, что в условиях данного развития событий в экономике будет оптимальный сбор налогов, что подразумевает жесткую борьбу с теневой экономикой», — заключил председатель КГД.