Լրագրողի կարծիքը ՌԴ-ի պաշտոնական տեսակետը չէ. Զախարովան անդրադարձել է ՀՀ-ի բողոքի նոտային
Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Հայաստանի կողմից ՌԴ-ին փոխանցված բողոքի հայտագրին՝ կապված Ռուսաստանի Դաշնության պետական հեռուստատեսության եթերում թողարկված «Շաբաթվա լուրեր» հաղորդման հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում Զախարովան հայտարարել է, որ լրագրողի արտահայտած կարծիքին Երևանի արձագանքը Մոսկվայում տարակուսանք է առաջացրել, քանի որ այն ՌԴ պաշտոնական տեսակետը չէ։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ Երևանին քաջ հայտնի է պաշտոնական Մոսկվայի դիրքորոշման բովանդակությունը՝ կապված Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հետ, ինչի վերաբերյալ էլ խոսք է է գնացել հաղորդման մեջ։
«Մենք պարբերաբար խոսում ենք Հարավային Կովկասի բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի վերագործարկման մասին՝ բարձր մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների շրջանակում։ Առաջին հերթին խոսքը 2020 թվականին Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի առաջնորդների ընդունած հայտարարության մասին է։ Այն ամրագրվել է նաեւ 2021 թվականի հունվարին։ Այստեղ հստակ նշված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ։ Տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները»,- ասել է Զախարովան։
ՌԴ պաշտոնյայի խոսքով՝ այդ տրամաբանությունն է դրված նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի (Ռուսաստան, Հայաստան, Ադրբեջան) գործունեության հիմքում, որի շրջանակներում հաջողվել է հասնել նշանակալի արդյունքների։
«Եռակողմ աշխատանքային խմբում երբեւէ չի քննարկվել արտատարածքային միջանցքներ ստեղծելը, ընդհակառակը` երկրները պետք է ունենային ինքնիշխանություն եւ իրավասություն իրենց երկրներով անցնող երթեւեկության վրա։ Ցավոք, արեւմուտքի ապակառուցողական ազդեցությամբ պայմանավորված` հայկական կողմի որոշմամբ` եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը սառեցվել է։ Համոզված եմ, որ աշխատանքների շուտափույթ վերսկսումը ոչ միայն կնպաստի Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների լիարժեք գործունեությանը, այլեւ կապահովի տարածաշրջանի հետագա սոցիալ-տնտեսական զարգացումը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը եւ ավելացրել, որ Մոսկվան կրկին վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը անհրաժեշտ կերպով նպաստել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ անհրաժեշտ արդյունքի հասնելու համար։
ՀՀ ԱԳՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հունվարի 12-ին Ռուսաստանի Դաշնության համառուսաստանյան պետական հեռուստատեսության եթերում թողարկված «Շաբաթվա լուրեր» հաղորդման առնչությամբ, որի ընթացքում հնչեցվել էին արհեստականորեն գեներացված խոսույթներ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, հունվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարարություն է կանչվել Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Հանդիպման ընթացքում դեսպանին է հանձնվել համապատասխան բողոքի հայտագիր։
«Շաբաթվա լուրեր» հաղորդման ընթացքում հաղորդավար Դմիտրի Կիսիլյովն, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման թեմային, օգտագործել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» մտացածին տերմինը՝ կրկնելով ադրբեջանական թեզերը։

Мнение журналиста не является официальной точкой зрения Российской Федерации -  Захарова о ноте протеста Армении России
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова отреагировала на ноту протеста, направленную Арменией  Российской Федерации в связи с трансляцией программы «Вести недели» на российском государственном телевидении.
Как сообщает Арменпресс, в ходе еженедельного брифинга Захарова заявила, что реакция Еревана на мнение журналиста вызвала недоумение в Москве, поскольку это не является официальной точкой зрения РФ.
Официальный представитель МИД России отметила, что  Еревану хорошо известно содержание позиции официальной Москвы относительно разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе, что также обсуждалось в программе.
«Мы регулярно говорим об активизации всех транспортных и экономических связей на Южном Кавказе в рамках трехсторонних соглашений, достигнутых на высоком уровне. Прежде всего, речь идет о заявлении, принятом лидерами Армении, Азербайджана и России в 2020 году. Оно было закреплено в январе 2021 года. Здесь четко сказано, что Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными регионами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой. Контроль транспортного сообщения осуществляют органы пограничной службы ФСБ РФ», - сказала Захарова.
По словам российской чиновницы, эта логика лежит и в основе деятельности трехсторонней рабочей группы (Россия, Армения, Азербайджан) по разблокированию региональных коммуникаций, в рамках которой удалось достичь значительных результатов.
«Создание экстерриториальных коридоров никогда не обсуждалось в трехсторонней рабочей группе, напротив, страны должны иметь суверенитет и власть над трафиком, проходящим через их страны. К сожалению, из-за деструктивного влияния Запада по решению армянской стороны деятельность трехсторонней рабочей группы была заморожена. Уверена, что скорейшее возобновление работ будет не только способствовать полноценному функционированию инфраструктуры Южного Кавказа, но и обеспечит дальнейшее социально-экономическое развитие региона», - заявила официальный представитель МИД России и добавила, что Москва еще раз подтверждает свою готовность содействовать необходимому сотрудничеству между Азербайджаном и Арменией для достижения необходимого результата.
Ранее МИД РА сообщил, что в связи с вышедшей 12 января на Всероссийском государственном телевидении РФ программой «Вести недели», в ходе которой были озвучены искусственно генерируемые нарративы, направленные против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения,
15-го января в МИД Армении был вызван посол Российской Федерации в Республике Армения С.П.Копыркин. В ходе встречи послу была передана соответствующая нота протеста.
В программе «Вести недели» ведущий Дмитрий Киселев, касаясь темы разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе, использовал вымышленный термин «Зангезурский коридор», повторяя азербайджанские тезисы.