Պենտագոնը չի մեկնաբանում Զապորոժիեում F-16 կործանիչի խոցման մասին հաղորդումները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում հաղորդումներն այն մասին, որ Զապորոժիեի մարզում խոցվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի՝ ամերիկյան արտադրության F-16 կործանիչ-ռմբակոծիչ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին դեկտեմբերի 26-ին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է գերատեսչության ներկայացուցիչը։
«(ԱՄՆ) պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություններ կամ տեղեկատվություն չունի տրամադրելու համար: Մենք ձեզ կուղղորդենք ուկրաինական կողմի մոտ՝ այս առնչությամբ որևիցե մանրամասնության համար», - պատասխանել է աշխատակիցը F-16-ի կործանման մասին հաղորդումները մեկնաբանելու՝ ՏԱՍՍ-ի խնդրանքին։
Ռուսաստանի Դաշնության Հանրային պալատի ինքնիշխանության, հայրենասիրական նախագծերի և վետերանների աջակցության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Ռոգովը դեկտեմբերի 26-ին ՏԱՍՍ-ին հայտնել էր, որ Զապորոժիեի մարզում խոցվել է F-16, որը հրթիռային հարված էր նախապատրաստում տարածաշրջանին։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ուկրաինան Դանիայից ստացել է F-16 կործանիչների երկրորդ խմբաքանակը։ Նա չէր հստակեցրել, թե ինչ քանակի ինքնաթիռների մասին է խոսքը։ Նոյեմբերին Դանիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ Ուկրաինային են փոխանցել վեց F-16 կործանիչներ, և որ նախատեսվում է մատակարարել ևս 13 ինքնաթիռ:

Пентагон не комментирует сообщения о сбитом в Запорожье истребителе F-16
Министерство обороны США не комментирует сообщения о том, что в Запорожской области сбит истребитель-бомбардировщик Вооруженных сил Украины F-16 американского производства. Как передает Арменпресс, об этом 26 декабря агентству ТАСС сообщил представитель ведомства.
“У Министерства обороны (США) нет заявлений или информации для предоставления. Мы бы направили вас к украинской стороне за какими-либо подробностями относительно этого”, - ответил чиновник, комментируя по запросу ТАСС сообщение о сбитом F-16.
Председатель комиссии по вопросам суверенитета, патриотическим проектам и поддержке ветеранов Общественной палаты РФ Владимир Рогов сообщил 26 декабря ТАСС, что в Запорожской области сбит F-16, готовящийся к ракеомуый удару.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее сообщил, что Украина получила вторую партию истребителей F-16 из Дании. Их количество он не уточнил. В ноябре власти Дании объявили, что поставили в Украину шесть истребителей F-16 и планируют поставить еще 13.