Կաթոլիկ Սուրբ Ծնունդը Սիրիայում հանգստյան օր է հայտարարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի իշխանությունները մի շարք քաղաքներում սիրիացի քրիստոնյաների բողոքի ցույցերի ֆոնին դեկտեմբերի 25-ը և 26-ը, որոնք համընկնում են կաթոլիկ Սուրբ Ծննդի հետ, պաշտոնական հանգստյան օրեր են հայտարարել։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն
«Պետական ​​հիմնարկների բոլոր աշխատակիցների համար 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ը և 26-ը հայտարարված են հանգստյան օրեր։ Այն հիմնարկները և համապատասխան նախարարությունները, որոնց գործունեությունն ունի կարևոր նշանակություն, կշարունակեն աշխատել»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Դամասկոսի արվարձաններում և Սիրիայի մայրաքաղաքի քրիստոնեական թաղամասերում տեղի են ունեցել խաղաղ ցույցեր՝ ընդդեմ Սիրիայում նոր կառավարության իշխանության գալուց հետո քրիստոնյա բնակչության նկատմամբ ճնշումների։
Ավելի վաղ մի խումբ օտարերկրյա վարձկաններ և մի շարք զինված խմբավորումներ Հոմս նահանգի հյուսիսում գտնվող Սկալբիա քաղաքում այրել էին Սուրբ Ծննդյան տոնածառը։ Ավելի ուշ տեղի իշխանությունները հայտարարեցին, որ հանցագործները կալանավորվել են և կպատժվեն։

В Сирии католическое Рождество объявили выходным днем
Власти Сирии на фоне прошедших в ряде городов акций сирийских христиан объявили 25 и 26 декабря, на которые приходится католическое рождество, официальными выходными днями.
"Для всех сотрудников государственных учреждений 25 и 26 декабря 2024 года объявляются официальными выходными днями. Работать продолжать те учреждения и профильные министерства, деятельность которых необходима", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, говорится в заявлении правительства, опубликованном в газете "Аль-Ватан".
В понедельник вечером в пригороде Дамаска и в христианских кварталах сирийской столицы прошли мирные митинги против притеснения христианского населения в Сирии после прихода к власти нового правительства.
Ранее группа иностранных наемников и числа вооруженных формирований сожгли рождественскую елку в городе Скальбия на севере провинции Хомс. Местные власти позже заявили, что преступники были и задержаны и понесут наказание.