ԵԱՀԿ-ն ճանաչել է Վրաստանի ընտրությունները. Իրակլի Կոբախիձե
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) առաքելությունը ճանաչել է Վրաստանում կայացած ընտրությունները՝ արձանագրելով որոշ խախտումներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական հարթակը՝ մեջբերելով Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հայտարարությունը։
«ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ճանաչում է ընտրություններն այնպես, ինչպես վրացական հասարակությունը, սա է կարևորը։ Առաջինն, ով լեգիտիմություն է տալիս ընտրություններին, դա վրացի ժողովուրդն է։ Դուք տեսնում եք, որ վրացի ժողովուրդը ճանաչում է ընտրությունների լեգիտիմությունը», - ասել է վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ընտրախախտումների հետ կապված ԺՀՄԻԳ-ն արձանագրել է միայն «առանձին միջադեպեր»։
«ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը նաև հայտնում է, որ երկու կողմերն էլ տեղեկատվություն են տրամադրել առանձին բռնի միջադեպերի մասին, այսինքն՝ խոսքը միայն առանձին միջադեպերի մասին է։ Քվեարկության արդյունքում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը խախտումներ չի հայտնաբերել այն ընտրատեղամասերի 76 տոկոսում, որտեղ մշտադիտարկում է իրականացվել»,- ասել է Կոբախիձեն՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հաստատել է, որ ընտրություններն անցել են ազատ և մրցակցային մթնոլորտում։
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում տեղի են ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ։ 11-րդ գումարման օրենսդիր մարմինն իր լիազորությունները ձեռք է բերել նոյեմբերի 25-ին։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած արդյունքները մերժվել են ճանաչվել խորհրդարան անցած բոլոր չորս ընդդիմադիր ուժերի կողմից, ինչից հետո ընդդիմադիր ուժերը սկսել են արդյունքների դեմ բողոքի ակցիաներ իրականացնել։
Վրաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ամփոփիչ արձանագրության համաձայն՝ իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը ստացել է երկրի խորհրդարանի 89 մանդատ, «Հանուն Փոփոխությունների կոալիցիան» (Ախալի, Գիրչի՝ ավելի շատ ազատություն, Դրոա)՝ 19 մանդատ, «Միասնություն՝ ազգային շարժում» (Միացյալ ազգային շարժում», «Ագմաշենեբելի ռազմավարություն», «Եվրոպական Վրաստան») – 16 մանդատ, «Ուժեղ Վրաստան» («Լելոն Վրաստանի համար», «Ժողովրդի համար», «Ազատության հրապարակ», «Քաղաքացիներ»)՝ 14 և «Վրաստանի համար»՝ 12 մանդատ։

ОБСЕ признала выборы в Грузии. Ираклий Кобахидзе
Миссия ОБСЕ/БДИПЧ (Бюро по демократическим институтам и правам человека) признала выборы в Грузии, хоть и зафиксировала отдельные нарушения
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Sputnik Грузия, ссылаясь на заявление премьер-министра Грузии Ираклий Кобахидзе.
"ОБСЕ/БДИПЧ признает выборы так же, как и грузинское общество. Это главное. Первый, кто дает выборам легитимацию – это грузинский народ. Вы видите, что грузинский народ признает легитимность выборов", – сказал Кобахидзе.
Глава грузинского правительства отметил, что в отношении нарушений на выборах БДИПЧ зафиксировало лишь "изолированные инциденты".
"Также ОБСЕ/БДИПЧ сообщает, что обе стороны предоставили информацию о единичных насильственных инцидентах, то есть речь идет только об изолированных инцидентах. В заключении, как и в случае с любой страной, представлены и критические замечания, в том числе по вопросам, связанным с тайной голосования. На 76 процентах участков, где проводилось наблюдение, ОБСЕ/БДИПЧ не выявило никаких нарушений", – сказал Кобахидзе, добавив, что БДИПЧ/ОБСЕ подтвердило, что выборы прошли в свободной и конкурентной атмосфере.
26 октября в Грузии прошли парламентские выборы. Законодательный орган 11-го созыва вступил в должность 25 ноября. Результаты, опубликованные Центральной избирательной комиссией, были отвергнуты всеми четырьмя оппозиционными силами, прошедшими в парламент, после чего оппозиционные силы начали протестовать против результатов.
Согласно итоговому протоколу ЦИК, правящая партия "Грузинская мечта" получила 89 мест, "Коалиция за перемены" ("Ахали", "Гирчи – больше свободы", "Дроа") – 19, "Единство – Национальное движение" ("Единое национальное движение", "Стратегия Агмашенебели", "Европейская Грузия") – 16, "Сильная Грузия" ("Лело для Грузии", "Для народа", "Площадь свободы", "Граждане") – 14, а "За Грузию" – 12.