ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 17-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից` նշելով, որ հանդիպմանը նախորդել է դիմավորման պաշտոնական արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ: Հնչել են երկու երկրների պետական օրհներգերը:
Հանդիպման սկզբում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ցավակցություն է հայտնել Հնդկական օվկիանոսում՝ Ֆրանսիայի անդրծովյա Մայոտ կղզում, ցիկլոնի հետևանքով գրանցված զոհերի կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության ներկայիս ընթացքը:
Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է ինչպես Սեբաստիան Լըկորնյուի հետ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անշեղորեն իրականացման ընթացքը, այնպես էլ այս հանդիպման ընթացքում համագործակցության վերաբերյալ ձեռքբերվելիք նոր պայմանավորվածությունները:
Կողմերը հաստատել են, որ համագործակցությունը դրվել է երկարաժամկետ և ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա:
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:

Defense Minister Papikyan meets with French Minister for the Armed Forces
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. On December 17, on the sidelines of his working visit to the French Republic, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the Minister for the Armed Forces of the French Republic Sébastien Lecornu.
According to a press release issued by the Armenian Defense Ministry, the meeting was preceded by an official welcoming ceremony featuring a guard of honour. The national anthems of both countries were performed.
At the outset of the meeting, Minister of Defence Suren Papikyan expressed his condolences for the victims of the cyclone in the Indian Ocean, on the French overseas island of Mayotte, and wished a speedy recovery to those injured.
During the meeting, the current state of cooperation between Armenia and France in the defence sector was discussed.
Suren Papikyan underscored the importance of the steady implementation of previously reached agreements with Sébastien Lecornu, as well as the significance of new agreements to be achieved during this meeting.
Both parties reaffirmed that the cooperation between Armenia and France is set on long-term institutional basis.
Minister for the Armed Forces Sébastien Lecornu confirmed France’s commitment to further developing bilateral defence cooperation.