ՀՀ վարչապետին սպասում են Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպմանը․ Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին սպասում են Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) երկրների ղեկավարների ոչ ֆորմալ հանդիպմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ փոխանցելով ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի խոսքերը։
«Նախագահը (խմբ․ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը) հրավիրել է պարոն Փաշինյանին և, իհարկե, սպասում է նրան մյուս գործընկերների հետ միասին Սանկտ Պետերբուրգում ավանդական հանդիպմանը, որն, իհարկե, ոչ ֆորմալ բնույթ է կրում, բայց միևնույն ժամանակ այնտեղ կլինեն և՛ ԱՊՀ-ն, և՛ ԵԱՏՄ-ն։ Օրակարգը բավականին հագեցած է»,-նշել է Դմիտրի Պեսկովը։
Հոկտեմբերի 30-ին ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը հայտնել էր, որ դեկտեմբերի վերջին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 13-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Մոսկվա, որտեղ նախագահելու է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը։ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 13-ին Հայաստանի վարչապետի ու ՌԴ նախագահի առանձին հանդիպում նախատեսված չէ՝ շեշտելով, որ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքները երկրների վարչապետների մակարդակով են։

Премьер-министра Армении ждут на встрече глав государств СНГ в Санкт-Петербурге: Дмитрий Песков
Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна ожидают на неформальной встрече лидеров стран СНГ, которая состоится в Санкт-Петербурге.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает “РИА Новости” со ссылкой на слова пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова.
“Президент приглашал господина Пашиняна и, конечно же, ждет его наряду с другими коллегами в Санкт-Петербурге на традиционную встречу, которая, конечно, носит неформальный характер, но в то же время там будет и СНГ, и ЕврАзЭС. Повестка дня достаточно содержательная”, - отметил Дмитрий Песков.
30 октября генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев сообщил, что в конце декабря в Санкт-Петербурге пройдет неформальный саммит лидеров СНГ.
Премьер-министр РА Никол Пашинян 13 декабря прибыл в Москву с рабочим визитом, где будет председательствовать на заседании Межправительственного совета ЕАЭС. Дмитрий Песков сообщил, что отдельная встреча премьер-министра Армении и президента РФ на 13 декабря не запланирована, добавив, что работа Межправительственного совета ЕАЭС ведется в формате премьер-министров стран.