Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարը ցանկացել է Փարիզի Աստվածամոր տաճարի մուտքը դարձնել վճարովի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռաշիդա Դատին, ով հրաժարական է տալիս կառավարությանն անվստահություն հայտնելուց հետո, մտադիր է ապահովել, որ Աստվածամոր տաճարի մուտքը վճարովի դառնա բոլոր նրանց համար, ովքեր չեն հաճախում կրոնական պատարագի։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
2026-ին Փարիզում կայանալիք մունիցիպալ ընտրությունների քարոզարշավը սկսելու կապակցությամբ նախարարը կրկնել է իր դիրքորոշումը։ «Ես մտադիր եմ դրան հասնել», - ասել է նա իր համախոհների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ զբոսաշրջիկները, ովքեր գալիս են, օրինակ, Ավստրալիայից, չեն հաշվարկում իրենց բյուջեն 30 եվրոյի ճշգրտությամբ։
Զբոսաշրջիկների համար Աստվածամոր տաճար մուտք գործելու համար հինգ եվրո վճարի գաղափարը Դատին ներկայացրել է հոկտեմբերի 23-ին: Նրա խոսքով՝ դա տարեկան կհանգանակի 75 միլիոն եվրո, ինչը կփրկի Փարիզի և Ֆրանսիայի բոլոր եկեղեցիները։ Փարիզի թեմը դեմ էր նման նախաձեռնությանը՝ հիշեցնելով եկեղեցիների և պետության բաժանման մասին օրենքը և եկեղեցու հիմնարար առաքելությունը՝ ընդունել բոլոր տղամարդկանց և կանանց առանց որևէ պայմանի։

Министр культуры Франции захотела сделать вход в Нотр-Дам платным
Уходящая в отставку после вотума недоверия правительству министр культуры Франции Рашида Дати намерена добиться, чтобы вход в Собор Парижской Богоматери стал платным для всех, кто не посещает религиозную службу. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил телеканал BFMTV.
Во время встречи в рамках начала предвыборной кампании муниципальных выборов 2026 года в Париже, министр вновь подтвердила свою позицию.
"Я не отчаиваюсь добиться этого", - сказала она на встрече со своими сторонниками.
По ее словам, туристы, приехавшие, например, из Австралии, не рассчитывают бюджет "с точностью до 30 евро".
Идея о плате в пять евро за вход в собор Нотр-Дам для туристов была озвучена Дати 23 октября. По ее словам, благодаря этому ежегодно собиралось бы 75 миллионов евро, что "спасло бы все церкви Парижа и Франции". Парижская епархия выступила против подобных мер, напомнив о законе о разделении церквей и государства и фундаментальной миссии церкви принимать всех мужчин и женщин без каких-либо условий.
В послании к открытию собора Папа Римский Франциск выразил осуждение данной идеи. Архиепархия Парижа также отвергла намерение властей начать взимать с туристов плату за посещение собора Парижской Богоматери. Согласно опросу CSA для Cnews, более 60% французов считают, что за вход в отреставрированный собор Парижской Богоматери не должна взиматься плата.
Собор вновь открылся для посетителей 8 декабря 2024 года спустя 5.5 лет реставрационных работ после разрушительного пожара.