Ցեղասպանությունը կանխելու ամենակարևոր միջոցը կառավարությունների ու հակամարտողների կողմից միջազգային իրավունքի հարգումն է. Վոլկեր Տյուրկ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոճրագործությունները կանխելու ամենակարևոր միջոցն այն է, որ բոլոր կառավարություններն ու հակամարտող կողմերն ամբողջապես հարգեն միջազգային իրավունքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկն՝ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումում ունեցած տեսաուղերձի ընթացքում:
«Ոճրագործությունները՝ ներառյալ ցեղասպանությունը, կանխելու ամենակարևոր միջոցն այն է, որ բոլոր կառավարությունները և հակամարտող կողմերն ամբողջապես հարգեն միջազգային իրավունքը, քանի որ այս ծանրագույն հանցագործություններն առանց պատճառի չեն ծնվում. դրանց նախորդում է համակարգված խտրականություն, ատելության հրահրում և բացառման օրինաչափություն՝ հիմնված ռասսայական, էթնիկ, կրոնական կամ այլ հատկանիշների վրա, ինչպես նաև մարդու իրավունքների այլ կոպտագույն խախտումներ»,-ասաց Տյուրկը:
Նրա դիտարկմամբ՝ պետություններն ունեն առաջնային պարտականություն և իրավական պարտավորություն՝ կանխելու նման խախտումները, երբ ակնհայտ են պոտենցիալ ռիսկեր։
«Այսօր շատ պետություններ ձախողում են իրենց պարտականությունների կատարումը: Հայաստանում՝ այս կարևոր հարթակից, ես կոչ եմ անում բոլոր երկրներին հավատարիմ մնալ, պահել պատերազմի կանոնները և խթանել այդ կանոնների կիրառումը»,- ասաց նա:
Նա նաև կոչ արեց կառավարություններին համագործակցել միջազգային հանցագործության, մարդու իրավունքների խախտումների և չարաշահումների հետաքննության ու հետապնդման գործում, ինչը ենթադրում է հետևողականորեն աջակցել հաշվետվողականության միջազգային մեխանիզմներին՝ ներառյալ Միջազգային քրեական դատարանին, լիովին հարգել նրանց որոշումները։
«Դա նշանակում է քննել առկա քաղաքականություններն, ինչպես նաև հակամարտող կողմերին տրամադրվող աջակցությունը՝ պատրաստ լինելու դադարեցնել այն, եթե այդ աջակցությունը միջազգային իրավունքի լրջագույն խախտումներին նպաստող հստակ ռիսկեր է պարունակում: Մենք բոլորովին էլ անզոր չենք՝ կանխելու և նվազեցնելու ցեղասպանության ու այլ ոճրագործությունների ռիսկը: Ազգային և տարածաշրջանային ռազմավարություններ՝ ուղղված ատելության խոսքի դեմ, նախորդ ցեղասպանությունների մասին իրազեկվածություն, ռասսայական, կրոնական և ատելության այլ ձևերի հրահրմանը հակազդող միջոցառումներ. այս բոլորը նախահարձակ քայլեր են, որոնք ձեռնարկվում են կառավարությունների և հասարակությունների կողմից՝ իմ գրասենյակի և Միավորված ազգերի կազմակերպության աջակցությամբ»,-իր տեսաուղերձում նշեց ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը:
Նրա դիտարկմամբ՝ բոլորը՝ որպես անհատներ, պարտավոր են ստանձնել խաղաղության մշակույթ ձեւավորելու հանձնառությունը՝ հիմնված մարդու իրավունքների ու մարդկային արժանապատվության վրա։
«Ես կոչ եմ անում այս ֆորումի մասնակիցներին ակտիվ ներգրավվածություն ցուցաբերել այս բոլոր ջանքերում այս բեկումնային ժամանակներում»,-եզրափակեց Վոլկեր Տյուրկը՝ հաջող ընթացք մաղթելով ֆորումին։

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. United Nations High Commissioner for Human Rights Volker Türk has addressed the 5th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan through a video message.
“Your gathering is all the more important at a time when there are horrifying indications of atrocity crimes up to and including genocide in several regions of the world. I welcome this meeting’s emphasis on prevention based on early warning and early response to the risk of genocide. The most important way to prevent atrocity crimes, including genocide, is for all governments and all parties to conflict fully to respect international law, because these grave crimes do not arise out of nowhere. They are preceded by patterns of systematic discrimination, exclusion and incitement to hatred based on race, ethnicity, religion or other characteristics, as well as other gross violations of human rights. States have the primary duty and legal obligation to prevent violations when risks are present. Today, many states are failing to live up to that responsibility. From this important platform in Armenia, I urge all countries to abide by and promote and enforce the rules of war. I also urge governments to cooperate in the investigation and prosecution of human rights violations or abuses amounting to international crimes. That means consistently supporting international accountability mechanisms, including the International Criminal Court, and fully respecting and implementing their decisions, and it means that assessing all policies, including the provision of support to parties to conflicts with a view to ending such support if it presents clear risks of facilitating serious violations of international law. We are far from powerless to prevent and reduce the risk of genocide and other atrocity crimes, national and regional strategies on hate speech, education on previous genocides, measures to counter incitement to racial, religious and other forms of hatred. These are all proactive steps that governments and societies at large are taking, supported by my office and the broader United Nations. As individuals, we must all commit to building a culture of peace based on human rights and human dignity. I urge participants in this forum to promote and engage in all these efforts, and at this critical time, I wish you a successful gathering," the UN High Commissioner for Human Rights said.