ՀՀ ՄԻՊ-ն շարունակում է հետևել Ադրբեջանում ապօրինի ազատությունից զրկված բոլոր էթնիկ հայերի իրավունքներին առնչվող հարցերին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն իր մանդատի շրջանակներում շարունակում է հետևել Ադրբեջանում ապօրինի ազատությունից զրկված բոլոր էթնիկ հայերի իրավունքներին առնչվող հարցերին՝ նկատի ունենալով մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքներն ու արժեքները պահպանելու կարևորությունը: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի տարածած հայտարարությունը։
«Բաքվում ընթացող՝ նրանց վերաբերելի բոլոր գործընթացները տեղի են ունենում մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների ու արժեքների, միջազգային իրավական չափանիշների կոպտագույն խախտումներով։ Պաշտպանի շարունակական մշտադիտարկումները վկայում են, որ նույնիսկ մինչև անձանց ապօրինի ազատությունից զրկելն Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով նրանց արդեն իսկ պիտակավորում էին որպես «հանցագործ»: Ավելին, ադրբեջանական մեդիա տիրույթում և սոցիալական հարթակներում շարունակվում են լայնորեն տարածվել նշված անձանց ուղղված ատելություն ու թշնամանք պարունակող վիրավորանքներ, հայերին սպանելու, բռնության կոչեր և հայերի նկատմամբ խորքային ատելություն»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ՄԻՊ աշխատակազմը նշում է, որ Ադրբեջանի կողմից ակնհայտորեն հովանավորվող էթնիկ ատելության քարոզի և անմեղության կանխավարկածի խախտման պայմաններում Բաքվում ընթացող, այսպես կոչված, «դատավարությունները» հակասում են արդար դատաքննության իրավունքի պահանջներին, և չեն կարող դիտարկվել որպես արդար և անկողմնակալ դատարանի կողմից իրականացվող։ Այս գործընթացի ոչ իրավաչափ լինելու մասին մտահոգություններ են բարձրացնում տարբեր իրավապաշտպաններ, փաստաբաններ, հեղինակավոր միջազգային դերակատարներ:
Արդար դատաքննության իրավունքն ամրագրված է միջազգային իրավական մի շարք փաստաթղթերում։ Ընդ որում՝ նշված իրավունքի համատեքստում անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի պահպանումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից դիտարկվում է մի քանի հարթություններում, այդ թվում՝ պետական մարմինների և զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից այդ սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտության տեսանկյունից։
Տարբեր դերակատարների կողմից բարձրացված մտահոգությունները վկայում են նաև, որ քրեական հետապնդման ներքո գտնվող էթնիկ հայերը զրկված են արդար դատաքննության իրավունքի բաղադրատարր հանդիսացող դատավարական երաշխիքներից, այդ թվում՝ իրենց ընտրած պաշտպանի միջոցով արդյունավետ պաշտպանության և համապատասխան երաշխիքների առկայությամբ թարգմանչի օգնությունը ստանալու իրավունքներից։  Մարդու իրավունքների պաշտպանը կիսում է պաշտպանության իրավունքի արդյունավետ իրականացման հետ կապված մտահոգությունները:
Ավելին, ինչպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների, այնպես էլ միջազգային հեղինակավոր կառույցների զեկույցներում (օրինակ՝ «Human Rights Watch», ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտե) պարբերաբար մտահոգություններ են ներկայացվել ազատությունից զրկված էթնիկ հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դրսևորումների առնչությամբ:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ ոլորտում մանդատ ունեցող բոլոր դերակատարները, այդ թվում՝ միջազգային, պետք է շուտափույթ և պատշաճ քայլեր ձեռնարկեն խնդրի լուծման ուղղությամբ։ Պաշտպանն իր մանդատի ներքո շարունակում է հասցեագրել այս բոլոր խնդիրները մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող դերակատարներին»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Омбудсмен Армении выступила с заявлением о нарушении прав этнических удерживаемых в Азербайджане армян
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян продолжает в рамках своего мандата отслеживать вопросы, связанные с правами всех этнических армян, незаконно лишенных свободы в Азербайджане, принимая во внимание важность соблюдения общечеловеческих принципов и ценностей прав человека.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, все процессы в Баку, связанные с армянскими заключенными, происходят с грубым нарушением общечеловеческих принципов и ценностей прав человека, а также международных правовых норм.
Постоянный мониторинг омбудсмена показывает, что еще до того, как лица были незаконно лишены свободы, на самом высоком уровне власти в Азербайджане их уже называли «преступниками и виновными». Более того, оскорбления, содержащие ненависть и враждебность в адрес этих лиц, призывы убивать армян, подстрекательство к насилию и глубоко укоренившаяся ненависть к армянам продолжают широко распространяться в медиасфере и социальных сетях.
Очевидно, что в условиях спонсируемой государством политики армянофобии и этнической розни, а также нарушения презумпции невиновности, происходящие в Баку так называемые «судебные процессы» противоречат требованиям права на справедливый суд и не могут считаться проводимыми справедливым и беспристрастным судом. Различные правозащитники, адвокаты и авторитетные международные деятели высказывали обеспокоенность по поводу незаконности этого процесса.
Право на справедливый суд закреплено в ряде международно-правовых документов. Более того, в контексте вышеупомянутого права соблюдение принципа презумпции невиновности рассматривается Европейским судом по правам человека в нескольких плоскостях, в том числе с точки зрения необходимости соблюдения этого принципа государственными органами и средствами массовой информации.
Обеспокоенность, высказанная различными субъектами, также свидетельствует о том, что этнические армяне, подвергающиеся уголовному преследованию, лишены процессуальных гарантий, являющихся неотъемлемой частью права на справедливый суд, включая право на эффективную защиту адвокатом по своему выбору и помощь переводчика с необходимыми гарантиями. Защитник прав человека разделяет эти опасения относительно эффективной реализации права на защиту.
Более того, в докладах защитника прав человека Армении, различных правозащитных организаций и авторитетных международных структур (например, Human Rights Watch, Комитета ООН против пыток) регулярно высказывалась обеспокоенность проявлениями пыток и жестокого обращения с этническими армянами, лишенными свободы.
Защитник прав человека подчеркивает, что все субъекты, имеющие мандат на защиту прав человека, включая международных субъектов, должны предпринять оперативные и необходимые шаги для решения упомянутой проблемы. Омбудсмен продолжает обращаться по всем этим вопросам в контексте своего мандата к субъектам, имеющим мандат на защиту прав человека.