Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը հաղթել է Հռոմի վավերական ֆիլմերի միջազգային փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շողակաթ Վարդանյանի «1489» վավերագրական ֆիլմը հաղթող է ճանաչվել Հռոմի վավերական ֆիլմերի միջազգային փառատոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Շողակաթ Վարդանյանը:
«Սա հատկապես պատիվ է, քանի որ ժյուրիի նախագահը Սերգեյ Լոզնիցան է։ Իսկապես մեծ պատիվ է, և սա մեծ պատասխանատվություն է»,-գրել է Վարդանյանը:
2023-ին ֆիլմն արժանացել է Ամստերդամի վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնի (IDFA) գլխավոր մրցանակին:
Ֆիլմը ներկայացնում է Վարդանյանների ընտանեկան մթնոլորտը, նրանց հույզերը, ապրումները, տառապանքը, սպասումները 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի օրերին, երբ նրանք կորցնում են կապը ռազմաճակատում գտնվող սիրելի որդու, սիրելի եղբոր՝ 21-ամյա Սողոմոն Վարդանյանի հետ։

YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. Shoghakat Vardanyan's documentary film 1489 has been recognized as the winner of the Rome International Documentary Film Festival, Shoghakat Vardanyan said on social media.
"This is especially an honor, as the chairman of the jury is Sergei Loznitsa. It is truly a great honor, and also a great responsibility," Vardanyan wrote.
In 2023, the film received the main prize at the International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA).
The film portrays the Vardanyan family's emotions, experiences, suffering, and expectations during the 44-day war of 2020, when they lost contact with their beloved son and brother, 21-year-old Soghomon Vardanyan, who was at the front.