Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը հաղթել է Հռոմի վավերական ֆիլմերի միջազգային փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շողակաթ Վարդանյանի «1489» վավերագրական ֆիլմը հաղթող է ճանաչվել Հռոմի վավերական ֆիլմերի միջազգային փառատոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Շողակաթ Վարդանյանը:
«Սա հատկապես պատիվ է, քանի որ ժյուրիի նախագահը Սերգեյ Լոզնիցան է։ Իսկապես մեծ պատիվ է, և սա մեծ պատասխանատվություն է»,-գրել է Վարդանյանը:
2023-ին ֆիլմն արժանացել է Ամստերդամի վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնի (IDFA) գլխավոր մրցանակին:
Ֆիլմը ներկայացնում է Վարդանյանների ընտանեկան մթնոլորտը, նրանց հույզերը, ապրումները, տառապանքը, սպասումները 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի օրերին, երբ նրանք կորցնում են կապը ռազմաճակատում գտնվող սիրելի որդու, սիրելի եղբոր՝ 21-ամյա Սողոմոն Վարդանյանի հետ։

Документальный фильм Шогакат Варданян “1489” стал победителем Международного фестиваля документального кино в Риме
Документальный фильм Шогакат Варданян “1489” стал победителем Международного фестиваля документального кино в Риме. Как передает Арменпресс, об этом Шогакат Варданян сообщила на своей странице в Facebook.
“Это особая честь, потому что председателем жюри был Сергей Лозница. Это действительно большая честь и это большая ответственность”, - написала Варданян.
В 2023 году фильм получил главный приз Международного фестиваля документального кино в Амстердаме (IDFA).
В фильме представлена семейная атмосфера Варданянов, их эмоции, чувства, страдания и ожидания в дни 44-дневной войны 2020 года, когда они теряют связь с любимым сыном и братом, 21-летним Согомоном Варданяном, который находится на передовой.