Հայաստանն իրականացնում է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները էականորեն խորացնելու քաղաքականություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ներկայումս իրականացնում է մի քաղաքականություն, որն ուղղված է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների էական խորացմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆիննական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է, որ այժմ բանակցություններ են ընթանում «Նոր գործընկերության օրակարգ» կոչվող փաստաթղթի շուրջ։  Նախարարը դա բնութագրել է որպես համագործակցության տարբեր ոլորտներ ընդգրկող համապարփակ փաստաթուղթ:
«Ապրիլին տեղի ունեցավ բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպում Հայաստանի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ: Հանդիպման հիմնական նպատակն էր ամրապնդել Հայաստանի դիմակայությունը, հատկապես՝ տնտեսական՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը տարբեր ուղղություններից բախվում է բազմաթիվ սպառնալիքների, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքների, ես կասեի:
Ինչպես գիտեք, Հայաստանը ժողովրդական երկիր է: Մենք ունեցել ենք ժողովրդավարական ոչ բռնի հեղափոխություն: Մենք նախաձեռնել ենք ընդարձակ ժողովրդավարական բարեփոխումներ՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու և ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու համար: Արդեն ունեցել ենք երկու խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք ճանաչվել են լիովին ժողովրդավարական, ազատ և թափանցիկ:
Ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելիս, իհարկե, մենք փնտրում ենք հնարավորություններ՝ ամրապնդելու կապերը այլ ժողովրդավարական հասարակությունների հետ:  Միանգամայն բնական է, որ մենք մեր հայացքը ուղղում ենք Եվրոպական միության ուղղությամբ, որն իր կազմում ունի բազմաթիվ զարգացած ժողովրդավարական երկրներ»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Նախարար Միրզոյանը վստահությամբ նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններն անշրջելի են: «Կարևոր չէ, թե ժողովրդավարական ազատ ընտրությունների միջոցով ինչ կառավարություն կգա իշխանության, ժողովրդավարական արժեքները մեր հասարակության հիմքն են»:
Անդրադառնալով հարցին, թե որքանո՞վ է Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշինքը համատեղելի եվրոպական նպատակների հետ, կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը ենթարկվել ճնշման՝ մասնակցելու Ռուսաստանի պատերազմին Ուկրաինայի դեմ՝ Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է․
«Անկեղծ ասած, մեզ երբեք չեն առաջարկել, չեն ճնշել և չեն ակնկալել որևէ ձևով մասնակցել Ուկրաինայում պատերազմին: Նման փորձ չի եղել»:

Армения проводит политику значительного углубления отношений с ЕС: глава МИД
В настоящее время Армения проводит политику, направленную на значительное углубление отношений с ЕС. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью финским СМИ сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Он отметил, что ведутся переговоры по документу под названием “Новая повестка партнерства”, охарактеризовав его как комплексный документ, охватывающий различные сферы сотрудничества.
“В апреле состоялась трехсторонняя встреча на высоком уровне с участием Армении, ЕС и США. Основной целью встречи было усиление сопротивляемости Армении, особенно экономической, учитывая, что Армения сталкивается с множеством угроз с разных направлений, в том числе, я бы сказал, с гибридными угрозами.
Как вы знаете, Армения – демократическое государство. У нас произошла демократическая революция. Мы инициировали обширные демократические реформы для искоренения коррупции и укрепления демократических институтов. У нас уже прошли два парламентских выборов, которые были признаны полностью демократическими, свободными и прозрачными.
В построении демократического общества мы, конечно, ищем возможности для укрепления связей с другими демократическими обществами. Вполне естественно, что мы обращаем свой взор в сторону ЕС, в который входят многие развитые демократические страны”, - сказал Арарат Мирзоян.
Министр Мирзоян с уверенностью заявил, что демократические происходящие в Армении изменения необратимы: “Неважно, какое правительство придет к власти путем свободных демократических выборов, демократические ценности являются основой нашего общества”.
Отвечая на вопрос, насколько военный союз с Россией совместим с европейскими целями, может ли Армения оказаться под давлением для участия в войне России против Украины, Арарат Мирзоян отметил: “Честно говоря, нам никогда не предлагали, не оказывали давления и не ожидали участия в войне в Украине в каком-либо формате. Такой попытки не было”.