ԱՄՆ-ի աջակցությամբ կվերականգնվի և կհանրայնացվի Մատենադարանում պահվող Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված գրավոր ժառանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տրվեց Մատենադարանում պահվող` Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված գրավոր ժառանգության վերականգնմանն ու հանրայնացմանն ուղղված ծրագրի մեկնարկը։ Այն իրականացվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամը ծրագրի իրագործման նպատակով Մատենադարանին է հատկացրել 74 հազար դոլար:
Ծրագրի շրջանակում ընտրվել են Գանձասարում, Դադիվանքում, Գնդեվանքում, Խադավանքում, Գտչավանքում և հայկական այլ միջնադարյան վանքերում 13-18-րդ դարերում գրված և նկարազարդված այնպիսի ձեռագրեր, եզակի արխիվային վավերագրեր, որոնք լույս են սփռում հայկական հարուստ մշակութային ժառանգության և պատմական անցքերի վրա:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ դեսպանին նման կարևոր ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար:
«Հազարամյակով կուտակած հոգևոր փորձի մի ամբողջ նյութական վկայություն, քրիստոնեական ավանդույթի անզուգական մի շերտ գոյաբանական սպառնալիքների թիրախում է: Եվ այս իրողությունը ստիպում է է՛լ ավելի զգոն լինել պատմական տարբեր իրադարձություններից փրկված ու մեզ հասած ժառանգության հանդեպ: Իսկ այս ծրագրի արդյունքում վերականգնվելու են պատմական Արցախ-Ուտիքում դարեր շարունակ գրչագրված ու պահպանված ձեռագրերն և հնագույն արխիվային վավերագրերը: Ուզում ենք հավաստիացնել, որ ծագումով հայկական այս ժառանգությունը, այդուհանդերձ, համաշխարհային մշակույթի մաս է և համաքրիստոնեական նշանակության արժեք: Մատենադարանում պահպանվող այս հավաքածուն ներկայացնում է գրավոր մշակույթի առավել լայն համատեքստ, քան զուտ Լեռնային Ղարաբաղի ձեռագրական ժառանգությունն է»,- ասաց Խզմալյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշեց՝ Լեռնային Ղարաբաղի ձեռագրական ժառանգությունն իր ուրույն տեղն ունի հայկական մշակութային ժառանգության մեջ:
«Իր ինքնատիպ ձեռագիրն ունեցող և հարուստ ավանդույթներով այս ժառանգությունը դեռևս ինչպես հարկն է չի հանրահռչակվել և ներկայացել աշխարհին: Թեև անվանի հայ և որոշ օտարերկրյա հեղինակներ անդրադարձել են այդ դպրոցի գրչությանն ու մանրանկարչությանը, սակայն, այս աշխատությունները լույս են տեսել հայերենով և միայն որոշ առանձին ձեռագրերի ուսումնասիրություններն են հազվադեպ հրատարակվել այլ լեզուներով»,-ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը ընդգծեց՝ հիացած է Մատենադարանի կողմից իրականացվող ահռելի աշխատանքով և միշտ սիրով է այցելում:
«Ինձ համար այսօր առանձնահատուկ կարևոր է ներկա գտնվել և ազդարարել այս ծրագրի մեկնարկը, որի ներքո աշխատանքներ են իրականացվելու Լեռնային Ղարաբաղի ձեռագիր մատյանների պահպանության ուղղությամբ: Մշակութային ժառառանգությունը և արժեքները, որ առկա են Լեռնային Ղարաբաղում պետք է միանշանակ պահպանվեն»,- նշեց Քրիստինա Քվինը:

USA committed to restoring and popularizing the written heritage created in Nagorno-Karabakh kept in Matenadaran
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. The Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts has launched a project aimed at restoring and publicizing the written heritage created in Nagorno-Karabakh and stored in the Matenadaran. The project is being implemented with the support of the United States.
The US Ambassador's Fund for the Preservation of Cultural Values has allocated 74 thousand dollars to the Matenadaran for the implementation of the project.
The project selected manuscripts and unique archive documents written and illustrated in Gandzasar, Dadivank, Gndevank, Khadavank, Gtchavank, and other Armenian medieval monasteries from the 13th-18th centuries to provide insight into the rich Armenian cultural heritage and historical gaps.
Ara Khzmalyan, Director of the Matenadaran, expressed gratitude to the US Ambassador for supporting the implementation of the significant project.
“A vast collection of spiritual experience accumulated over millennia, a unique layer of Christian tradition, is facing existential threats. This reality makes us even more vigilant in protecting the heritage that has survived various historical events. As a result of this project, manuscripts and ancient archival documents, preserved for centuries in historical Artsakh-Utik, will be restored," Khzmalyan said.
"We want to assure you that this heritage, though of Armenian origin, is also part of world culture and holds pan-Christian significance. The collection preserved in the Matenadaran represents a broader context of written culture, beyond the manuscript heritage of Nagorno-Karabakh," he added.
Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan emphasized that the manuscript heritage of Nagorno-Karabakh holds a unique place in Armenian cultural heritage. She noted that this heritage, with its distinctive handwriting and rich traditions, has yet to be properly publicized and presented to the world.
United States Ambassador to Armenia Kristina Kvien expressed her delight at the significant work carried out by the Matenadaran and her pleasure in visiting regularly.
"It is especially important for me to be present today to announce the launch of this program, under which efforts will be made to preserve the manuscripts of Nagorno-Karabakh. The cultural heritage and values of Nagorno-Karabakh must be unequivocally preserved," said the Ambassador.