Կրեմլում արձագանքել են ԲՐԻԿՍ-ում այլընտրաքային արժույթ օգտագործելու հետ կապված Թրամփի սպառնալիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վաշինգտոնի փորձերը՝ ստիպելու այլ երկրներին օգտագործել դոլարը, կարող են այդ երկրներին մղել անցնել ազգային արժույթով վճարումների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոյեմբերի 30-ին հայտարարել էր, որ 100% մաքսատուրքեր կսահմանի ԲՐԻԿՍ-ի երկրների նկատմամբ, եթե նրանք չհրաժարվեն այլընտրանքային արժույթ ստեղծելու ծրագրերից։
«Եթե Միացյալ Նահանգները, ինչպես իրենք են ասում, տնտեսական ուժի կիրառմամբ կամ այլ ազդեցությամբ ստիպի երկրներին օգտագործել դոլարը, ապա դա, հավանաբար, ավելի կամրապնդի ազգային արժույթներին անցնելու այս միտումները», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ խոսքը միայն ԲՐԻԿՍ-ի մասին չէ. գնալով ավելի շատ պետություններ են սկսում անցնել ազգային արժույթներին։
Ըստ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի՝ դոլարը կորցնում է իր գրավչությունն այս երկրների համար՝ որպես պահուստային արժույթ։
«Սա դոլարի գրավչության քայքայման գործընթաց է, այն իսկապես շարունակվում է և թափ հավաքում», - եզրափակել է Պեսկովը։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրատապ խնդիր էր անվանել ԲՐԻԿՍ-ի երկրների խրախուսումն՝ օգտագործելու իրենց ազգային արժույթները առևտրի և ներդրումների համար: Բայց, ըստ Պուտինի, դեռ վաղ է խոսել միավորման միասնական արժույթ ստեղծելու մասին։

В Кремле ответили на угрозы Трампа в адрес стран БРИКС
Попытки Вашингтона заставить другие страны использовать доллар могут подтолкнуть эти страны к переходу на расчеты в национальной валюте. Как сообщает Арменпресс, это журналистам заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
30 ноября избранный президент США Дональд Трамп заявил, что введет 100%-ные пошлины на страны БРИКС, если они не откажутся от своих планов по созданию альтернативной валюты.
“Если США будут с использованием силы, как они говорят, экономически, какого-то воздействия принуждать страны к использованию доллара, наверное, это еще больше усилит эти тенденции по переходу на национальные валюты”, - цитирует Пескова агентство “РИА Новости”.
Представитель Кремля отметил, что это не только БРИКС, все больше стран начинают переходить на национальные валюты.
По мнению пресс-секретаря президента России, доллар теряет привлекательность для этих стран в качестве резервной валюты.
“Это такой процесс эрозии привлекательности доллара, он действительно идет и набирает силу”, - заключил Песков.
Агентство напоминает, что президент России Владимир Путин назвал актуальным вопрос стимулирования стран БРИКС к использованию своих национальных валют для торговли и инвестиций, хотя, по мнению Путина, пока рано говорить о создании единой объединяющей валюты.