Թրամփը մաքսատուրքեր կսահմանի Մեքսիկայից, Կանադայից և Չինաստանից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն 25% մաքսատուրք կսահմանի Մեքսիկայից և Կանադայից, ինչպես նաև 10%՝ Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ՝ դա պատճառաբանելով ԱՄՆ մտնող թմրանյութերի մեծ քանակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է իր Truth Social սոցիալական հարթակում։
Թրամփը խոստացել է բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ստորագրել հունվարի 20-ին՝ երդմնակալությունից անմիջապես հետո։ Նրա խոսքով՝ մաքսատուրքերը կգործեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի դադարեցվել թմրամիջոցների, մասնավորապես՝ ֆենտանիլի ներմուծումը Միացյալ Նահանգներ, ինչպես նաև անօրինական միգրանտների հոսքը։
«Ե՛վ Մեքսիկան, և՛ Կանադան ունեն բացարձակ իրավունք և իրավասություն՝ հեշտությամբ լուծելու այս բազմամյա խնդիրը: Մենք պահանջում ենք, որ նրանք օգտագործեն այդ իշխանությունը, իսկ քանի դեռ դա չեն արել, նրանք պետք է շատ ծանր գին վճարեն», - գրել է Թրամփը։
ԱՄՆ ընտրված նախագահը նաև հայտնել է, որ բազմիցս չինական կողմի հետ քննարկել է թմրանյութերի խնդիրը, սակայն դա ոչ մի արդյունքի չի հանգեցրել։
«Չինաստանի ներկայացուցիչներն ինձ ասել են, որ կսահմանեն առավելագույն պատիժ՝ մահապատիժ, թմրանյութերի վաճառքով զբաղվող ցանկացած անձի նկատմամբ, որոնք կբռնվեն դա անելիս, բայց, ցավոք, նրանք այդպես էլ չկատարեցին իրենց խոստումը, և թմրանյութերը նախկինում չտեսնված մակարդակով լցվում են մեր երկիր, հիմնականում Մեքսիկայով», - հավելել է Թրամփը։
Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ լրացուցիչ 10% մաքսատուրքը կավելանա արդեն իսկ գործող «այլ լրացուցիչ մաքսատուրքերին»։
Reuters գործակալությունը նշում է, որ Թրամփի այս որոշումը կարող է առևտրային պատերազմների հանգեցնել, նաև խախտել ԱՄՆ-Մեքսիկա-Կանադա ազատ առևտրի համաձայնագիրը։

Трамп введет пошлины на импорт из Мексики, Канады и Китая
Избранный президент США Дональд Трамп пообещал ввести пошлины в 25% на все товары из Мексики и Канады, а также в 10% - из Китая в связи контрабандой большого объема наркотиков. Как передает Арменпресс, об этом избранный президент США Дональд Трамп сообщил на своей странице в социальной сети Truth Social.
Трамп пообещал подписать все необходимые документы 20 января, сразу после инаугурации. По его словам, тарифы будут действовать до тех пор, пока не будет прекращен ввоз в США наркотиков, в частности фентанила, а также поток нелегальных мигрантов.
«И Мексика, и Канада имеют абсолютное право и власть легко решить эту вечную проблему. Мы требуем, чтобы они воспользовались этой властью, и пока они этого не сделали, им придется платить очень тяжелую цену», - написал Трамп.
Избранный президент США также сообщил, что неоднократно обсуждал проблему наркотиков с китайской стороной, но это не привело ни к каким результатам.
«Китайские чиновники сказали мне, что они наложат максимальное наказание, смертную казнь, на любого торговца наркотиками, уличенного в этом, но, к сожалению, они не выполнили своего обещания, и наркотики на беспрецедентном уровне хлынули в нашу страну, в основном через Мексику,», - добавил Трамп.
Дополнительная таможенная пошлина в размере 10% на товары, импортируемые из Китая, будет добавлена к уже действующим «другим дополнительным таможенным пошлинам».
Агентство Reuters отмечает, что такое решение Трампа может привести к торговым войнам, а также нарушить соглашение о свободной торговле между США, Мексикой и Канадой.