Արագածոտնի մարզում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների սոցիալական հարցերը մարզպետի ուշադրության կենտրոնում են
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արագածոտնի մարզպետարանի աշխատակազմը մշտական ուշադրության կենտրոնում է պահում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և մարզում հաստատված անձանց սոցիալական խնդիրները։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը՝ հավելելով, որ ներկայում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 4000 հայրենակիցներ են հաստատվել մարզում, մեծ մասը՝ Աշտարակ խոշորացված համայնքում։
«ԼՂ-ից տարհանված մեր քույրերն ու եղբայրները շատ աշխատասեր են։ Առաջին օրվանից հիմնական հարցը, որ նրանք բարձրաձայնում էին, աշխատանքի խնդիրն էր։ Բավականին շատ մարդիկ արդեն տեղավորվել են աշխատանքի, նաև՝ մարզպետի աշխատակազմի միջոցով։ Մեր այն եղբայրներն ու քույրերը, ովքեր զբաղվել են մանկավարժությամբ ԼՂ-ում, հիմա արդեն տեղավորվել են այստեղ և իրենց մասնագիտական կարողություններն օգտագործում են մեր երեխաներին կրթելու գործում»,-ասաց Մովսիսյանը։
Տեղահանված հայրենակիցների զբաղվածության ապահովման համար մարզպետի աշխատակազմի ենթակայությամբ գործող կազմակերպություններում մշտական աշխատանքի է տեղավորվել 153 անձ, 11 անձ մարզում ստեղծել է իր բիզնեսը և ակտիվ գործունեություն է ծավալում, շատերն աշխատում են մասնավոր հատվածում, գյուղատնտեսության ոլորտում։
Այդուհանդերձ,  հիմնական խնդիրը բնակապահովումն է․ «Կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում՝ վստահ եմ, որ ԼՂ-ից տեղահանված և այստեղ հաստատված բնակչությունը կմնա հենց մարզում, որովհետև հանդիպումների ժամանակ իրենք բարձրաձայնել են, որ մարզն իրենց համար շատ հարմար է և հոգեհարազատ է դարձել»,-նշեց Մովսիսյանը։
Նրա խոսքով՝ բնակապահովման կարճաժամկետ կարիքները հոգալու համար ՀՀ կառավարության 40+10 հազար դրամ պետական աջակցության ծրագիրը հիմնականում թե՛ բնակարանների վարձակալության, թե՛ կոմունալ ծախսերին բավականացնում է, հատկապես, որ մարզի բնակավայրերում վարձավճարները համեմատաբար ցածր են։
«Ովքեր այլ սոցիալական հրատապ խնդիրներ ունեն, մարզպետարանն իր կողմից, համապատասխան սոցիալական ծառայությունն իր հերթին, աջակցում են»,-հավելեց մեր զրուցակիցը։
Արագածոտնի մարզպետն անդրադարձավ նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցների համար բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրից օգտվելու առանձնահատկություններին ու ընթացքին։

Социальные проблемы насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха находятся в центре внимания губернатора Арагацотнской области Армении
Сотрудники Арагацотнской областной администрации постоянно уделяют внимание социальным проблемам людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и поселившихся в регионе.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс заявил губернатор Арагацотна Сергей Мовсисян, добавив, что в настоящее время в регионе обосновались более 4 тысяч соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Большинство из них - в расширенной общине Аштарак.
«Наши братья и сестры, насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха, очень трудолюбивые. С первого дня главным вопросом, который они поднимали, был вопрос работы. Довольно много людей уже трудоустроено, в том числе через аппарат губернатора. Наши братья и сестры, которые занимались педагогикой в Нагорном Карабахе, теперь обосновались здесь и используют свои профессиональные способности для обучения наших детей», - сказал Мовсисян.
В целях обеспечения трудоустройства насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха соотечественников в организациях, действующих при аппарате губернатора, на постоянной основе трудоустроены 153 человека, 11 человек создали в регионе собственный бизнес и ведут активную деятельность, многие из них работают в частном секторе, в сельскохозяйственной сфере.
Тем не менее, основная проблема – это жилье. «В рамках реализуемой правительством программы, я уверен, поселившиеся здесь насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха останутся в области, потому что на встречах они говорили, что область для них очень удобна и стала близкой их душе», - сказал Мовсисян.
По его словам, программы государственной поддержки правительства РА в размере 40+10 тысяч драмов для покрытия краткосрочных потребностей в жилье в основном хватает как на аренду квартир, так и на коммунальные расходы, тем более, что арендная плата в населенных пунктах региона относительно низкая.
«Тех, у кого есть другие острые социальные проблемы, поддерживают областная администрация и соответствующая социальная служба», - добавил наш собеседник.
Губернатор Арагацотна также коснулся особенностей и процесса использования программы господдержки по обеспечению жильем соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.