Պեսկովն արձագանքել է միջուկային հարվածների փոխանակման մասին Պենտագոնի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ձգտում է կանխել միջուկային հակամարտությունը և ակնկալում է նմանատիպ վարքագիծ այլ երկրներից։ Այդպես է նա մեկնաբանել Պենտագոնի ներկայացուցչի հայտարարությունը, որը չէր բացառել միջուկային հարվածների փոխանակումը, եթե ԱՄՆ-ն պահպանի իր զինանոցի մի մասը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը։
«Մեր միջուկային դոկտրինի համատեքստում մենք ընդգծել ենք, որ Ռուսաստանը պատասխանատու դիրք է գրավում նման հակամարտությունը կանխելու համար բոլոր ջանքերը գործադրելու առումով։ Մենք ակնկալում ենք, որ մյուս երկրները նույնպիսի պատասխանատու դիրքորոշում կունենան», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Պենտագոնի ռազմավարական հրամանատարության խոսնակ Թոմաս Բյուքենենը նոյեմբերի 20-ին ասել էր, որ ԱՄՆ-ն թույլատրում է միջուկային հարվածների փոխանակման հնարավորությունը։ Նա նաև նշել է, որ ըստ Վաշինգտոնի՝ հարկավոր է «առարկայական երկխոսություն վարել» Մոսկվայի և Պեկինի հետ։
Նոյեմբերի 19-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել միջուկային թարմացված դոկտրինը հաստատելու մասին։ Ըստ դոկտրինի՝ ագրեսիան ցանկացած ոչ միջուկային պետության կողմից, բայց միջուկային երկրի մասնակցությամբ կամ աջակցությամբ, կհամարվի նրանց համատեղ հարձակումը Ռուսաստանի վրա։ Փաստաթղթում նաև ներառվել են դրույթներ, որոնք թույլ են տալիս Ռուսաստանին միջուկային զսպում կիրառել նույնիսկ Մոսկվայի դաշնակիցների դեմ հարձակումների դեպքում։

Пресс-секретарь президента РФ ответил на заявление Пентагона об обмене ядерными ударами
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков прокомментировал заявление представителя Пентагона, допустившего обмен ядерными ударами, если страна сохранит часть своего арсенала. Как передает Арменпресс со ссылкой на “Коммерсантъ”, Песков заявил, что Россия стремится не допустить ядерного конфликта и ожидает от других стран аналогичного поведения.
“Мы подчеркивали в контексте нашей ядерной доктрины, что Россия занимает ответственную позицию в плане приложения максимума усилий по недопущению подобного конфликта. Мы рассчитываем, что и другие страны будут занимать такую же ответственную позицию”,— сказал представитель Кремля во время пресс-колла.
Представитель Стратегического командования Пентагона Томас Бьюкенен накануне, 20 ноября, заявил, что США допускают вероятность обмена ядерными ударами. При этом он считает, что Вашингтон должен “вести предметный диалог” с Москвой и Пекином.
19 ноября президент РФ подписал указ, которым утвердил обновленную ядерную доктрину. Согласно ей, агрессия со стороны любого неядерного государства, но с участием или при поддержке ядерной страны будет считаться их совместным нападением на Россию. Госдеп заверил, что США и НАТО не представляют угрозы для России.