Ֆրանսիայում շուրջ 250 000 մարդ խնդրագիր է ստորագրել ի պաշտպանություն Մարին Լը Պենի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի խորհրդարանի «Ազգային միավորում» աջ կուսակցության խմբակցության ղեկավար Մարին Լը Պենը հայտնել է, որ Եվրախորհրդարանի միջոցների լվացման մեջ մեղադրանքների ֆոնին իր աջակցության համար արդեն հավաքվել է 250 000 ստորագրություն, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Խնդրագիրը, որը ձեռնարկվել է ինձ աջակցելու համար և մի քանի օրում 250 000 ստորագրություն է հավաքել, խաղաղ գործողություն է, որը բոլոր ցանկացողներին թույլ է տալիս արտահայտել իրենց վրդովմունքը։ Այս վրդովմունքն այժմ արտահայտվում է մեր քաղաքական ճամբարից դուրս», - գրել է նա X սոցիալական հարթակում։
Կուսակցությունը խնդրագիրը նախաձեռնել է անցյալ շաբաթ։ Փաստաթղթում ասվում է, որ առաջադրված մեղադրանքներն ուղիղ հարված են քաղաքական շարժման գործի և խոսքի ազատությանը, ինչպես նաև բացահայտ միջամտություն խորհրդարանական կյանքի կազմակերպմանը։
Սեպտեմբերի 30-ին Փարիզում սկսվել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի «Ազգային միավորում» խմբակցությունը գլխավորող Լը Պենի, ինչպես նաև կուսակցության ևս 26 անդամի՝ Եվրախորհրդարանի միջոցների լվացման գործով դատական գործընթացը: Քաղաքական գործիչներին մեղադրել են 2004-2016 թթ. հանրային ​​միջոցների ոչ նպատակային օգտագործման մեջ։ Պնդում են, որ նրանք Եվրախորհրդարանի փողերն օգտագործել են խորհրդարանական օգնականների աշխատանքի դիմաց վճարելու համար, որոնք իրականում աշխատել են միայն «Ազգային միավորման» համար։
Լը Պենին, մասնավորապես, մեղադրում են Եվրախորհրդարանի փողերի լվացման կենտրոնացված համակարգ ստեղծելու մեջ։ Ընդհանուր վնասը գնահատվում է 6,8 մլն եվրո։ Մեղադրող կողմը պահանջել է քաղաքական գործչին հինգ տարով արգելել պետական ​​պաշտոններում ընտրվելու իրավունքից։ Եթե ​​դատարանը բավարարի այս պահանջը, ապա նա չի կարողանա մասնակցել 2027 թ. նախագահական մրցարշավին։
Դատախազությունը նաև պահանջել է հինգ տարվա բանտարկություն, որից երեքը՝ պայմանական, իսկ երկուսը` էլեկտրոնային ապարանջանով: «Ազգային միավորում» կուսակցությանը ցանկանում են պարտավորեցնել երկու միլիոն եվրոյի չափով տուգանք վճարել։ Լը Պենից պահանջել են բռնագանձել 300 000 եվրո։

Во Франции около 250 тысяч человек подписали петицию в поддержку Ле Пен
Лидер фракции правой партии "Национальное объединение" в парламенте Франции Марин Ле Пен сообщила, что в ее поддержку на фоне обвинений в отмывании средств ЕП собрали уже 250 тысяч подписей.
"Петиция, которая была запущена в мою поддержку и собрала за несколько дней 250 тысяч подписей, является мирным актом, который позволяет всем, кто того желает, выразить свое возмущение", — как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, написала она в соцсети X.
Петицию партия запустила на прошлой неделе. В документе говорится, что выдвинутые обвинения — прямой удар по свободе действий и слова политдвижения, а также явное вмешательство в организацию парламентской жизни вопреки принципу разделения ветвей власти.
В Париже 30 сентября начался процесс по делу Ле Пен, возглавляющей фракцию "Национальное объединение" в парламенте Франции, а также еще 26 членов партии об отмывании средств Европарламента. Политиков обвинили в нецелевом использовании общественных средств в 2004-2016 годах. Утверждается, что они тратили деньги ЕП на оплату труда парламентских ассистентов, которые на самом деле работали только на "Национальное объединение".
Ле Пен, в частности, обвиняют в создании централизованной системы отмывания денег Европарламента. Общий ущерб оценивается в 6,8 миллиона евро. Сторона обвинения потребовала запретить политику избираться в органы власти в течение пяти лет. Если суд одобрит немедленное вступление приговора в силу, она не сможет участвовать в президентской гонке в 2027 году.
Прокуратура также запросила для нее пять лет тюрьмы, из которых три условно, а два — с электронным браслетом. Партию "Национальное объединение" хотят обязать выплатить штраф в размере двух миллионов евро. С самой Ле Пен потребовали взыскать 300 тысяч евро.