Շոլցը Պուտինի հետ հեռախոսազրույցը նախապես համաձայնեցրած է եղել արևմտյան առաջնորդների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ համաձայնեցրած է եղել   ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրել է գերմանական Bild թերթը։
«Պուտինի և Շոլցի զրույցը համաձայնեցվել էր նաև գործընկերների հետ, երբ հոկտեմբերի 18-ին Բեռլինում էին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը: Այդ մասին տեղեկացվել էր նաև Վոլոդիմիր Զելենսկին»,- գրել է պարբերականը։
Bild-ը նշել է նաև, որ հեռախոսազրույցի նպատակն էր պարզել՝ արդյոք Պուտինը պատրաստ է բանակցություններին Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ-ում անցած ընտրությունների և Ռիո դե Ժանեյրոյում կայանալիք G20 գագաթնաժողովի ֆոնին։
Թերթը հայտնել է, որ Շոլցը զրույցի ընթացքում խոսել է գերմաներեն, սակայն ռուս առաջնորդը թարգմանչի կարիք չի ունեցել։ ՌԴ նախագահը խոսում էր ռուսերեն, ուստի գերմանական կաբինետի ղեկավարը ստիպված էր դիմել թարգմանչի ծառայություններին։
Ավելի վաղ Մոսկվան և Բեռլինը հայտնել էին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև կայացած հեռախոսազրույցի մասին։ Դա տեղի է ունեցել գերմանական կողմի նախաձեռնությամբ։

Шольц рассказал западным лидерам подробности своего телефонного разговора с Путиным
Великобритании Киру Стармеру и президенту Франции Эммануэлю Макрону о планах переговорить по телефону с президентом России Владимиром Путиным еще месяц назад во время встречи в Берлине
Как передает Арменпресс, об этом пишет газета Bild.
«Разговор между Путиным и Шольцем также был согласован с партнерами, когда 18 октября президент США Джо Байден, премьер-министр Великобритании Кир Стармер и президент Франции Эммануэль Макрон были в Берлине. Также был проинформирован и Владимир Зеленский», - говорится в публикации.
Bild отмечает, что целью телефонного разговора было узнать, готов ли Путин к переговорам по Украине на фоне прошедших выборов в США и предстоящего саммита   G20 в Рио-де-Жанейро.
Bild также сообщает, что во время разговора Шольц говорил на немецком языке, однако переводчик российскому лидеру не был нужен. Российский же президент говорил по-русски, поэтому главе немецкого кабмина пришлось прибегнуть к услугам переводчика.
Ранее Кремль и Берлин сообщили о телефонном разговоре между канцлером Германии Олафом Шольцем и президентом России Владимиром Путиным. Он состоялся по инициативе немецкой стороны.