Վարչապետ Փաշինյանը ԲՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը հանձնել է Նարայանա Մուրթիին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունում տեղի է ունեցել Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի հանձնման 14-րդ արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա են եղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, օրենսդիր և գործադիր մարմինների անդամներ, Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն, ՏՏ բնագավառում ամենամյա կրթական պարգևների շնորհման հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը և այլք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը հանձնել է «Infosys Limited» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրթիին:
Իր խոսքում վարչապետը շնորհավորել է Նարայանա Մուրթիին՝ ՀՀ պետական մրցանակը ստանալու առիթով և գոհունակություն արտահայտել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում նման մրցանակ գոյություն ունի: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս մրցանակը հարգանքի և գնահատանքի տուրք է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում հեղափոխական ներդրում ունեցած գործիչներին:
«Բայց, կարծում եմ, որ այս մրցանակաբաշխությունը կարևոր է նաև Հայաստանի Հանրապետության համար: Ինչո՞ւ, որովհետև, կարծում եմ, որ այս մրցանակը փոխում է աշխարհին նայելու մեր դիտանկյունը և փոխում է աշխարհի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ընկալելու դիտանկյունը: Սա կարևոր է այն տրամաբանությամբ, որ մենք ոչ միայն գնահատանք, կարեկցանք կամ համակրանք ենք ակնկալում աշխարհից, այլև մենք նույնպես կարող ենք մատուցել գնահատանք և կարող ենք մեր համակրանքն արտահայտել ահա այսպիսի կարևոր և արժեքավոր մրցանակաբաշխությանը»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ մեզ համար այս մրցանակաբաշխությունը մի ուրիշ դիտանկյունից նույնպես կարևոր է:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մրցանակակիրներին և այսօր նաև Նարայանա Մուրթիին ներկայացնելիս արժանի կերպով հնչում է «տեխնոլոգիական ոլորտի գիգանտ» արտահայտությունը, և դա ակնհայտորեն այդպես է, ու այսօրվա միջոցառումը դրա մասին է վկայում: Վարչապետը նշել է, որ այս մրցանակաբաշխության համատեքստում մրցանակակիրներին մեր հանրությանը ներկայացնելիս պետք է ուշադրություն հրավիրել նրանց կենսագրության վրա: «Դրա ամենաառանցքային առանձնահատկություն այն է, որ նրանք, ներողություն, որպես գիգանտ չեն ծնվել, նրանք դարձել են գիգանտներ, նրանք դարձել են շրջադարձային ներդրում ունեցող մարդիկ: Իհարկե, ենթադրվում է, որ ի սկզբանե Բարձրյալը կոնկրետ ճակատագիր և ծրագիր է ներդրել նրանց կյանքի և կենսագործունեության մեջ, բայց ակնհայտ է, որ առանց աշխատանքի, ակնհայտ է, որ առանց կրթության, և պիտի նաև խոստովանել, որ ակնհայտ է, որ առանց ձախողումների այդ հաջողությունները հնարավոր չէր լինի արձանագրել: Ինչո՞ւ եմ կարևորում, ես հույս ունեմ, որ այս մրցանակաբաշխության և մրցանակակիրների ներկայության առիթը մենք կարողանում ենք և կկարողանանք օգտագործել հատկապես մեր պատանիներին, երիտասարդներին, ուսանողներին մեր հարգարժան մրցանակակիրների կյանքի պատմությունը ներկայացնելու»,- նշել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր մրցանակակրի կյանքի պատմություն մի բան է, որը ոչ միայն արժանի է իմանալու, այլև ցանկացած իմացողի լրացուցիչ խթան, լիցք և ոգևորություն հաղորդելու շատ մեծ էներգիա և պոտենցիալ ունի:
Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ շարժառիթներից մեկը, որով այս միջոցառումը կազմակերպվում է՝ հետևյալն է. նախ այն գնահատանքի արտահայտություն է այդ մարդկանց կյանքի անցած ճանապարհին: «Մեր համոզմամբ, նրանց անցած ճանապարհի վրա ուշադրություն հրավիրելն օգտակար կարող է լինել ոչ միայն Հայաստանի, այլև աշխարհում ցանկացած երկրի երիտասարդության համար, ովքեր կարող են այդ օրինակներով ոգևորվել: Իհարկե, մեր մրցանակակիրները, տվյալ դեպքում հարգարժան պարոն Մուրթին իր ներկայությամբ պատվում է բոլորիս, Հայաստանի Հանրապետությանը, և մենք ահա այս պաշտոնական միջոցառմամբ պատվում ենք մեր մրցանակակիրների, այս դեպքում՝ հարգարժան պարոն Մուրթիի ձեռքբերումները և ներդրումները:
Մեծարգո պարոն Մուրթի, կրկին ընդունեք մեր խորը հարգանքների հավաստիքը և մեր գնահատանքը Ձեր անցած ճանապարհին, տեխնոլոգիական ոլորտում Ձեր ունեցած ներդրման և Ձեր գլոբալ ազդեցության նկատմամբ»:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ իր խոսքում Նարայանա Մուրթին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին բարձր գնահատանքի համար և ընդգծել, որ իր համար մեծ պատիվ է արժանանալ Հայաստանի Հանրապետության մրցանակի:

YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday bestowed the State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech Sphere to Infosys Limited founder Narayana Murthy.
The 14th awarding ceremony of the State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in the High-Tech Sphere was held in the government headquarters in Yerevan. It was attended by executives of leading tech companies, lawmakers and government officials, including Arayik Harutyunyan, the Chief of Staff of the Prime Minister’s Office, Hakob Arshakyan, the Deputy Speaker of Parliament, Central Bank Governor Martin Galstyan, Synopsys Armenia President Yervant Zorian and Synopsys Armenia Director and Chairman of the Awarding Commission of the Annual IT Educational Awards Hovik Musaelyan.
Pashinyan congratulated Narayana Murthy on receiving the award. The Armenian Prime Minister said the award is an homage to individuals who have made revolutionary contributions in the development of the technological sector.
“But I think this awarding ceremony is significant also for Armenia. Why? Because I think this award changes our viewpoint of the world, and changes the world’s viewpoint of Armenia. This is important in the logic that we not only expect appreciation, sympathy and empathy from the world, but we ourselves can express our appreciation and sympathy with this kind of significant and valuable awarding ceremony,” the PM said.
Pashinyan said that the laureates of the award, including Mr. Murthy, are rightly described as ‘tech giants”, and the awarding ceremony is a testament to it.
In the context of the awarding ceremony, Pashinyan said, the laureates’ biography must be highlighted to the public. “The most crucial specificity is that they, pardon me, were not born as giants, but became giants, they became people who’ve made breakthrough contributions. Of course, I assume that the Almighty had a concrete destiny and plan for their life and activities, but it is obvious that without work, without education, we must admit it is obvious that without failures these successes wouldn’t have been possible. Why am I attaching importance to this? I hope that we are able to use the occasion of this awarding ceremony and the presence of the laureates to present the life story of our distinguished laureates particularly to our young people, our students,” Pashinyan said, adding that the life story of each laureate has great energy and potential to convey inspiration.
One of the motives for organizing the event is to express appreciation and praise to the work of the laureates. “We believe that drawing attention on the path of life of these individuals can be useful for young people not only in Armenia but in any country of the world, who can be inspired by their example. Of course, our laureates, in this case distinguished Mr. Murthy, is honoring with his presence all of us, the Republic of Armenia, and with this official ceremony we are honoring the achievements and contributions of our laureates, in this case, those of distinguished Mr. Murthy. Esteemed Mr. Murthy, once again accept the assurance of our highest consideration and our appreciation for your path, your contribution and global impact in the technological sector,” Pashinyan said.
Narayana Murthy thanked the Prime Minister for the praise and said that he is honored to receive the Republic of Armenia state award.