Եվրոպայում քննարկվում է ուկրաինական ճգնաժամի լուծումը տարածքային զիջումների տարբերակով. լրատվամիջոցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայում հետզհետե նկատվում են Ուկրաինայում հակամարտությունը Կիևի կողմից տարածքային զիջումների տարբերակով կարգավորելու հնարավորության վերաբերյալ տրամադրություններ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է The Washington Post:
Լրատվամիջոցը վկայակոչելով ՆԱՏՕ-ի և եվրոպական երկրների 10 նախկին և ներկայիս պաշտոնյաների, նշում է, որ Ուկրաինայի եվրոպացի դաշնակիցներն ավելի են հակվում այն պատկերացմանը, որ ռազմական գործողությունները կդադարեն միայն Կիևի և Մոսկվայի միջև բանակցությունների արդյունքում, որոնք կնախատեսեն Ուկրաինայի կողմից տարածքների զիջում: Ըստ պարբերականի աղբյուրների՝ դիվանագետները դա անվանում են տարածքների փոխանակում անվտանգության դիմաց:
The Washington Post-ի տեղեկություններով՝ նման քննարկումների ակտիվացմանը նպաստել են ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը և վերջինիս տրամադրվածությունը հնարավորինս արագ կարգավորել ուկրաինական ճգնաժամը:
Միաժամանակ, նշվում է, որ Եվրոպայում առայժմ չկա հստակ պատկերացում հակամարտության կարգավորման համաձայնագրի հնարավոր կոնկրետ կետերի վերաբերյալ։

В Европе обсуждается вариант решения украинского кризиса, предусматривающее территориальные уступки: СМИ
Союзники Украины из числа европейских государств обсуждают возможные варианты урегулирования украинского конфликта, предусматривающие территориальные уступки со стороны Украины. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает The Washington Post (WP) со ссылкой на информированные источники.
"Среди европейских союзников Украины наблюдается тихий, но все более сильный сдвиг в сторону представления о том, что боевые действия закончатся только в результате переговоров между Киевом и Москвой, предусматривающих уступки Украиной территорий", - информирует издание со ссылкой на 10 бывших и действующих официальных лиц из НАТО и стран Европы.
"Официальные лица из Европы и НАТО признают, что разговоры о территориальных уступках больше не вызывают такого возмущения, как раньше, и дипломаты называют это (...) обменом территорий на безопасность", - подчеркивает WP.
По данным WP, активизацию подобных обсуждений вызвала, в частности, победа Дональда Трампа на президентских выборах в США, так как Трамп заявлял о стремлении быстро урегулировать украинский кризис и не согласен с позицией нынешней администрации США, заявляющей о необходимости помогать Киеву столько, сколько потребуется.
При этом газета отмечает, что пока в Европе не имеют ясного представления о возможных конкретных параметрах соглашения по урегулированию конфликта.